Haberler

Hollanda’daki bahçecilik yetiştiricisi, jeotermal ısı temini konusunda istekli

Van der Voort Potplanten'dan Erwin Duijvestijn (kaynak: Trias Westland)
Cannur Bozkurt 27 Eyl 2019

Hollanda'daki çeşitli bahçecilik üreticilerinin işbirliği ortak girişimi olan Trias Westland tarafından paylaşılan bir makalede, bir üretici, jeotermal ısıtmanın uygulanmasının zorluklarından bahsederek, aynı zamanda bu iş için ne kadar önemli olduğunun altını çizdi.

Trias Westland’a bağlı üreticiler için zorluk, tedarik edilen jeotermal akışkandan gelen ısıyı mümkün olduğunca kullanmaktır. Pot bitki yetiştiricisi Erwin Duijvestijn akıllı konuya ilişkin bir çözüm buldu.

Van der Voort, yaklaşık iki aydır Naaldwijk’te bir mil uzaklıktaki Trias Westland kaynağından jeotermal enerji kullanıyor. Honselersdijk’in Zwethlaan’daki taze asfalt tabakası, yeraltı ısıtma şebekesinin varlığına “ifşa ediyor”.

Bahçecilikte küçük yaşlardan beri çalışan Duijvestijn, yeraltı akiferlerinden sürdürülebilir ısının kullanımı konusunda coşkulu olarak şu açıklamalarda bulundu: “Sektörümüzde yeni bir düşünce ortaya çıktığını görüyorum. Şirketimizde bundan çok şey bekliyoruz. Şu anda, jeotermal ısı hala karmaşık bir bilmecedir. Bir CHP’yi ve bir gaz kazanını açıp kapatabilirsiniz. Jeotermal ısı, tüm yıl boyunca günde 24 saat gelir. Bu nedenle sistemi verimli bir şekilde kontrol edebilmeniz gerekir. Daha yeni başladık, ama daha iyiye gidiyoruz. Bir yıl çalıştıktan sonra kesinlikle daha sorunsuz olacak.”

Van der Voort şu anda 1.25 MW kapasiteye sahip bir ısı şebekesiyle bağlantı kuruyor (saatte 142 metreküp gazla karşılaştırılabilir). Şirketin yılın bu sıcak aylarında doğal gaz kullanmasına gerek yoktur. Duijvestijn, kış aylarında, jeotermal ısıların, ısı arzının yaklaşık yüzde yirmisini karşılayabileceğini öngörüyor: “Jeotermal ısı artık bizim için 1 numara. Isı eşanjörümüz 2,5 MW’a kadar çalışabilir, bu nedenle seçeneklerimiz neredeyse sınırlı değildir. Hala birkaç vuruş yapabiliriz.”

Çevresel verimlilik

Van der Voort’un yanı sıra Trias Westland’daki diğer 25 üretici için de, tedarik edilen jeotermal akışkandan mümkün olduğunca fazla ısı çıkarmak ve suyu mümkün olduğu kadar soğuk olarak ısı şebekesine geri döndürmek hedefi mevcut. Derin yeraltından çıkarılan su, yetiştiricilere 85 derece sıcaklıkta veriliyor. Dönüş sıcaklığı ise 35 derecelik. Duijvestijn, “Bundan aldığın her derece” diyor, “saf bir kazanç”. Her şeyden önce, çevresel verimlilik. Ve ne kadar fazla ısı çıkarsak, SDE + sübvansiyon Trias’ı o kadar fazla alacağız ki bu hepimiz için iyi.” diyor.

Kurucusu ile birlikte, Van der Voort akıllı bir çözüm buldu. Şirket, büyüyen kaşık bitkileri masalarının altından çıkan iç ısı şebekesini ele aldı. Duijvestijn, “Alt ağı, toplamda dokuz kilometre dağınık olan daha kalın borularla genişlettik” diyor. “Artık jeotermal enerjiyi iki kez kullanabiliriz. Önce ılık suyu yeni borulardan sonra tekrar eski tiner borularından besleriz. Bu şekilde suyu 23 dereceye kadar soğutabiliyoruz, bazen 22 dereceye bile indiğini gördük. Soğutulmuş suyu kademeli olarak ısı eşanjörüne geri yönlendiririz. Suyun tesisatın sıcak manifolduna girmesini önlemek istiyoruz. Bu durumda çok fazla ısınırdı. Sistem harika çalışıyor, artık kesin olarak biliyoruz. Dönüş sıcaklığı sabit olmalıdır. Uzun vadede, bence kesinlikle başarılı olacak.” dedi.

Van der Voort, jeotermal enerji kullanımının yüzde 10 ila 15’ini daha fazla kazanmayı bekliyor. Duijvestijn sözlerine şöyle devam etti: “Bu bizim hırsımız. Tamamen yatırım yapan dinamik bir şirketiz. Sektörümüz harekete geçti. Birçok yeni bilgi ve teknoloji eklenmektedir. Jeotermal ısı, tamamen keşfettiğimiz güzel ve yeni bir tema.”

Aralık ayında, Trias Westland’ın tüm katılımcılarına ikinci çiftlikte eş finansmana olan ilgileri soruldu. Bildirilecek güzel haberler var! Yasal işleyişe başlamak için ikinci çiftli kuyunun geliştirilmesindeki finansal katılım için yeterince ilgi gösterilmiştir. Bu yılın haziran ayında sizlerle paylaştığımız gibi, ikinci çiftli kuyunun sondajı için finansman sağlandı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy