Haberler

Hollanda’dan yenilik- jeotermal ısı kullanarak saksıda bahçecilik fidelerini kurutmak

Van der Knaap ve Obturo (R) tıpa kurutma tesisleri (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 15 Şub 2021

Hollandalı tedarikçi Van der Knaap, bahçecilik endüstrisinde fide yetiştirmek için kullanılan kuru tıpalar için yenilikçi bir kurutma çözümü geliştirdi. Fideler, jeotermal ısı kullanılarak sürdürülebilir bir şekilde kurutuluyor.

Hollandalı Van der Knaap şirketler grubu, yakın zamanda Obturo® fideler için bir kurutma alanı açtı. Bunlar, bahçecilik / sera faaliyetlerinde, saksı toprağı ile doldurulmuş tohum tepsilerinde yetiştirilen küçük boyutlu fidelerdir. Van der Knaap, köklendirme ve yetiştirme ortamı ürünleri ile küresel bahçecilik endüstrisinin tedarikçisidir. Van der Knaap’ın tıpaları, sera operasyonlarında ticari olarak sebze ve yatak bitkileri yetiştirmek için kullanılıyor.

Van der Knaap’ın fideleri kurutma ve ardından yeniden ıslatma için mükemmeldir. Avantajları çoktur. Kurutulmuş tıpalar daha uzun bir raf ömrüne sahiptir ve bunları müşterilere ve operasyonlara göndermek / taşımak için çok daha hafiftir. Bunu başarmak için grup, bu tıpaları kurutmada jeotermal enerjiden yararlanan bir çözüm geliştirdi, bu açıkça harika bir sürdürülebilirlik hikayesi.

2018’den bu yana, grubun Hollanda’daki Honselersdijk’teki inovasyon merkezi jeotermal enerjiyle bağlantılı. İnovasyon merkezi kesinlikle büyük bir tüketici değil, bu da jeotermal enerjinin bir kısmının başka uygulamalar için de kullanılabileceği anlamına geliyor. Dönüş suyu (reenjeksiyon akışkanı; yani yetiştirme seralarımızda kullanıldıktan sonra) bir ısı eşanjörü vasıtasıyla kurutma odası için gerekli havanın ısıtılması için yeterli olmakta.

Tıpalar, kurutulmak için ayrı bir hücrede arabalara yerleştirilir. Nem, ılık ve kuru hava ile tıpalar tarafından emilir. Teslimatın ardından tıpalar kolaylıkla doğru nem oranına döndürülebilir. Obturo® tıkaçları nemi kolaylıkla emer.

Kurutulmuş tıpaların temel avantajı, raf ömürlerinin artmasıdır. Bakteriler gibi canlı organizmalar, kapalı ambalajlarda uzun süre nemli tutulan tıkaçlarda nitrat (NO3) tüketebilirler. Bu, özellikle mevcut oksijen aerobik bakterilerin varlığı tarafından tüketildiğinde olur. Bu olduğunda, bakteri NO3’e bağlı oksijenle ziyafet çekecek ve N sonunda nitrojen gazı olarak kaçacaktır. Bu sürece ek olarak kalsiyum ve magnezyum gibi diğer önemli besinler de zamanla yok olur. Bununla birlikte, tıpaların kurutulması bu işlemleri durdurur ve besin öğeleri tüketilmez veya çok az tüketilir. Bu, fidelerin kalite kaybı olmadan saklanmasına ve taşınmasına izin verir.

Obturo® tıpaları müşteri gereksinimlerine göre özelleştirilebilir. Boyut, tepsi, kesme delikleri ve saksı toprağı karışımı konsültasyonda ayarlanabilir. Bu şekilde Obturo®, yetiştirme sürecini mükemmelleştirmek için tüm esnekliği sunar.

Kaynak: ThinkGeoEnergy