Haberler

Hollandalı jeotermal öncüsü Ammerlaan, ülkesinde enerji ödülüne aday gösterildi

Amerlaan TGI sahasında jeotermal kuyu başı (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 21 Ara 2020

Öncü jeotermal enerji kullanımı nedeniyle, saksı bitkisi fidan üreticisi Ammerlaan TGI, Hollanda'da, sürdürülebilir enerji dağıtımında ön planda bulunuşu ile prestijli bir etkinliğe aday gösterilerek, onurlandırıldı.

Saksı bitkisi fidan üreticisi Ammerlaan Green Innovator (TGI), Hollanda’daki horti point tarafından bildirildiği üzere, EZK Enerji Ödülü’ne aday gösterildi. Hollanda Ekonomik İşler ve İklim Bakanlığı, bu ödülü sürdürülebilir enerjinin ön saflarında yer alan şirketlere vermektedir. Jüriye göre, jeotermal öncüsü Ammerlaan, çevre ile bütünleşmesi ve bağlantısı nedeniyle öne çıkıyor. Diğer iki aday, gübreden yeşil gaz üreten süt çiftliği Stokman Koudum ve yalıtım köpüğünü geri dönüştüren PolyStyreneLoop.

Jüri: “Ammerlaan diğer yetiştiricilere, Pijnacker-Noord’daki apartmanlara, Stanislas Koleji’ne, bir spor merkezine ve bir yüzme havuzuna ısı sağlıyor. Ek olarak, jeotermal enerji, örneğin güneş veya rüzgardan gelen enerjiye göre uzaysal çevreye önemli ölçüde daha az baskı uygulamaktadır. Teknik bir çözüm olarak jeotermal enerji çok yenilikçi değildir, ancak teknoloji ile halk desteği ve işbirliği arasındaki ilişki burada yenilikçi ve benzersizdir.”

Ammerlaan, CO2‘siz enerji kullanarak yılda 1 milyondan fazla yeşil bitki yetiştiriyor. Kayleigh Ammerlaan, “Isı sadece aile şirketimiz için değil, aynı zamanda bölgedeki diğer 24 yetiştirici ve binalarda da kullanılmakta” diyor. Şirket, jeotermal enerji kullanarak yılda 25.000 tondan fazla CO2 tasarrufu sağlıyor. Önümüzdeki yıl için 1.750 güneş paneli yatırımı da planlanıyor.

Değeri 25.000 Euro olan ödülün kazananı, 28 Ocak’ta “Enerji mücadelelerinde ortaklar” EZK etkinliği sırasında açıklanacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy