Haberler

Holzkirchen jeotermal santrali ahşap yapılar mimarlık ödülü için aday gösterildi

Holzkirchen jeotermal tesisi, Bavyera (kaynak: Rosenheimer Holzbraupreis 2020, Daniel Schvarcz)
Cannur Bozkurt 16 May 2020

Holzkirchen jeotermal ısı ve enerji santrali, Tirol ve Salzburg / Avusturya ve Bavyera / Almanya bölgelerindeki ahşap yapılar için mimari ödül için aday gösterildi.

Bu yıl Almanya’da Münih yakınlarındaki Holzkirchen jeotermal ısı ve enerji santrali, bilgimiz dahilinde ilk defa mimari bir ödül için aday gösterildi. Ahşap yapılar için bölgeler arası bir mimari / inşaat ödülü olan Rosenheimer Holzbaupreis, Tirol / Avusturya, Salzburg / Avusturya’nın komşu bölgelerinde ve Bavyera / Almanya’nın (Rosenheimer Holzbaupreis) büyük bölgelerinde dört yılda bir gerçekleşen projelere açık.

Jeotermal santrali 2016-2019 yılları arasında Holzkirchen kasabasında inşa edilmiştir. Yaklaşık 5.100 metre derinlikten itibaren jeotermal enerji belediye tarafından ısınma için çevre dostu bir enerji kaynağı olarak elde edilmektedir.

Termal su, ahşap kiliselerin altındaki derin yeraltında yaklaşık 500 m kalınlığında bir kireçtaşı tabakasından akan bir enerji kaynağı olarak hizmet etmektedir. Holzkirchen’de şu anda tüm Orta Avrupa’nın en derin hidrotermal jeotermal kuyuları bulunmaktadır.

Termal su iletim hızı yaklaşık saniyede 55 litre ve 150 derece santigrattır.  Holzkirchen jeotermal enerjisinden 24 MW’lık bir jeotermal çıkış sağlanmaktadır. Bu ısının ana kısmı bölgesel ısıtma şebekesini beslemek için, diğer kısmı 4.2 MW elektrik çıkışlı bir ORC enerji santralinde elektrik üretmek için kullanılmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy