Haberler

Holzkirchen’de 125 yıllık elektrik üretimi – temel kaynak olarak jeotermal

Holzkirchen Jeotermal Santrali, Almanya (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 27 Kas 2019

125 yıllık elektrik üretimini kutlayan Almanya, Holzkirchen'deki jeotermal enerji ve ısı santrali, hem elektrik hem de ısıtma arzı için daha yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını hedefleyen topluluğun enerji geleceğinin temel bir parçasıdır.

Münih / Almanya yakınlarındaki Holzkirchen kamu hizmet kuruluşu, şehirde 125 yıllık elektrik üretimini kutluyor. Gelecekte de toplum için sorunsuz ve geniş bir güç kaynağını korumak adına, yeni bağlanan jeotermal sistem değerli bir katkı sağlayacak.

Holzkirchen bölgesinde elektrik üretiminin başlangıcı, Oskar von Miller’in Mangfall (Vadi) üzerindeki Maxlmühle’de bölgedeki ilk enerji santralini kurduğu 1894 yılına dayanıyor. Elektrik, hidroelektrik yardımıyla üretildi ve yüzde 100 yeşil elektrik üretildi. Bira fabrikaları veya kereste fabrikaları gibi büyük şirketler öncelikli müşteriydi, şebekeye yalnızca birkaç ev bağlıydı. Bu durumda güç kaynağı, ağdaki dalgalanmalarla ilgili başarısızlıklar nedeniyle zorluk çekmedi. Avrupa çapındaki şebeke bağlantısı sayesinde, ağ bugünkü dalgalanmaları telafi etmeyi mümkün kıldığı için bugün farklı.

Planlanan nükleer ve kömür enerjisi ile gelecekte daha karmaşık hale gelecektir, çünkü güneş, rüzgar ve hidro enerjiden birçok küçük elektrik sağlayıcısı şebekeyi besler ve bu da şebekedeki dalgalı elektrik tedarikini arttırır.

Temmuz 2019’da faaliyete geçen Gemeinewerke Holzkirchen’in jeotermal tesisi, elektrik üreterek belirleyici bir rol oynayabilecektir. Onun yardımıyla ağdaki dalgalanmalar azaltılabilecek. Ek olarak, jeotermal enerji, bölgedeki elektrik bileşiminin yenilenebilir kaynaklardan sağlanmasına katkıda bulunacaktır. Gemeindewerke Holzkirchen tarafından evlere ve iş yerlerine yaklaşık 8.500 MWh yeşil elektrik sağlanıyor.

Şimdi gelecek için önemli bir görev, jeotermal santral ile bağlantılı bölgesel ısıtma şebekesinin genişlemesidir. Hedef, ısıtma tedariki için geleneksel gaz kaynağından giderek daha fazla uzaklaşmak ve daha çevre dostu olan jeotermal enerjiye dayanmaktır.

15 Kasım 2019’da, jeotermal tesisin Alte Au 2 bölgesinde 125. Yıldönümü Kutlaması düzenlendi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy