Haberler

Hugo Boss, Borusan EnBW Enerji’den I-REC Yeşil Elektrik Sertifikası aldı

Borusan EnBW, Yedigöl HES projesi (kaynak: şirket web sayfası)
Cannur Bozkurt 8 Haz 2020

HUGO BOSS Tekstil Sanayi, toplam üretiminin %12’sini gerçekleştiren İzmir fabrikası için Borusan EnBW Enerji’den I-REC Yeşil Elektrik Sertifikası aldı.

Dünyanın ünlü moda ve yaşam tarzı markalarından HUGO BOSS’un İzmir’deki üretim tesisi Hugo Boss Tekstil Sanayi, Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarının gelişimine destek vermek için Borusan EnBW Enerji ile iş birliği yaptı. HUGO BOSS, İzmir’deki Ege Serbest Bölgesi’nde 65 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikasında tükettiği elektriğin yenilenebilir kaynaklardan geldiğini kanıtlayan I-REC yeşil elektrik sertifikasını, portföyü yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan Borusan EnBW Enerji’den satın aldı.

HUGO BOSS böylelikle Türkiye’de gerçekleştirdiği üretim faaliyetinin elektrik tüketiminden kaynaklı karbon emisyonunu nötürlemiş olmaktadır.

Borusan EnBW Enerji yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji kullanımının yaygınlaşması ve Türkiye’nin karbon ayak izinin azaltılması için çalışmaya devam edecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Borusan EnBW Enerji Genel Müdürü Mehmet Acarla şunları söyledi:

Ülkemizin yenilenebilir enerji alanındaki potansiyelinin gerçekleşmesine yardımcı olma hedefiyle çıktığımız yolda bugün işletmede olan 11 yenilenebilir enerji tesisimizle ilerliyoruz. Geliştirme ve yatırım aşamasında olan projelerle beraber toplam 1.150 MW seviyesinde bir portföyümüz var. Yaptığımız yatırımlarla başta liderlik hedeflediğimiz rüzgâr enerjisi olmak üzere, yenilenebilir enerji alanında sektörümüzün güçlü bir kuruluşuyuz. İş ortaklarımızla birlikte bu gücümüzü Türkiye’de yenilenebilir enerji kullanımını artırmak için kullanmakta kararlıyız. Doğal kaynakları korumak yönünde bilinçli ve örnek bir yaklaşım gösteren Hugo Boss Tekstil Sanayi ile yaptığımız iş birliği bunun somut bir örneğidir. Kendilerini kutluyoruz.”

Borusan EnBW Enerji’nin şirketlerin karbon ayak izini azaltan hizmetleri de olduğunu hatırlatan Acarla şöyle devam etti:

Emisyon azaltım sertifikalarımızla şirketlerin faaliyetlerinden kaynaklanan karbon ayak izini dengeliyoruz. Çevrenin korunmasına ve ülkemizin düşük karbon emisyonlu ekonomiye geçiş sürecine katkı sağlıyoruz. Bu yöndeki faaliyetlerimiz de sürecek.”

Borusan EnBW Enerji, Aydın’da sahip oldukları iki jeotermal sahada 2017’de jeotermal çalışmalara da başlamıştı.

Kaynak: Borusan EnBW Enerji