Haberler

Hükümetin, jeotermal dahil, yerli enerji kaynakları için harekete geçtiği haberi paylaşıldı

Pamukören jeotermal santrali, Türkiye (kaynak: Verkís)
Cannur Bozkurt 31 Tem 2019

Sabah Gazetesi’nin paylaştığı habere göre, hükümet, jeotermal dahil yerli kaynakların daha verimli değerlendirilmesi için harekete geçti.

Sabah Gazetesi tarafından paylaşılan habere göre, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, enerjide dışa bağımlılığın ve cari açığın azaltılması kapsamında yerli kaynaklardan daha fazla enerji elde edilmesi için harekete geçti.

Öngörülen hedef çerçevesinde Türkiye’de bulunan temel ve kritik madenlerın belirleneceği ve bu madenlerin güvenli bir şekilde değerlendirilmelerine ilişkin yol haritası hazırlanacağı duyuruldu.

Hükümetin, yerli kaynakların değerlendirilmesini ve kullanılmasını arttırmak amacıyla başta linyit olmak üzere, jeotermal ve kaya gazı gibi yüksek potansiyele sahip kaynaklarda arama, üretim ve Ar-Ge faaliyetlerini arttıracağı da haberde yer alan bilgiler içerisinde bulunmakta.

Haberde ayrıca enerji ve madencilik makine ve ekipmanlarında yerli üretimin geliştirilmesinin sağlanacağı, enerji sektörü ile sanayinin hammadde ihtiyacını karşılamak üzere yurt içi ve yurt dışındaki arama çalışmalarının arttırılacağı belirtiliyor.

Enerji sektörünün petrol, doğalgaz ve jeotermal kaynak ile sanayinin hammadde ihtiyacını karşılamak üzere yurt içi ve dışındaki arama faaliyetlerinin hızlandırılması de öngörülmekte.

Kaynak: Sabah Gazetesi