Haberler

IFC, yenilenebilir kalkınmayı desteklemek için AC Enerji yeşil tahvillerine yatırım yapıyor

IFC Websitesi - ekran görüntüsü (Şubat 2019)
Cannur Bozkurt 18 Şub 2019

Dünya Bankası özel kolu IFC, Asya Pasifik bölgesindeki yenilenebilir enerji gelişimi için AC Enerji yeşil tahvillerine 75 milyon dolar yatırım yapıldığını açıkladı. IFC burada güneş ve rüzgâr projelerini somut olarak desteklese de, bir jeotermal yatırımın da fayda sağlayacağı ümit edilebilir.

Dünya Bankası Grubu üyesi olan IFC (Uluslararsı Finans Kurumu), AC Energy Finance International Limited tarafından yayınlanan ilk listelenen yeşil bonoda 75 milyon dolarlık bir yatırım taahhüdünde bulunduğunu ve Ayala Corporation’ın güç kolu için garanti edildiğini açıkladı. IFC’nin yatırımı, uluslararası ve Filipinli kurumsal ve banka yatırımcılarının ilgisini çeken ve Asya Pasifik bölgesindeki yenilenebilir enerji projeleri için daha fazla finansman açan, 300 milyon dolarlık bir yeşil bonoyu destekledi.

Güneydoğu Asya’da halka açık olarak listelenen ilk İklim Bond sertifikalı altyapı odaklı yeşil bağ, beş yıllık yeşil tahvil Singapur Borsası’nda listelenmiştir.

AC Enerji yeşil tahvillerinden elde edilen gelir, şirketin Doğu Asya ve Pasifik’teki 5GW’a kadar yenilenebilir enerji projelerini 2025 yılına kadar ve IFC’nin Vietnam’da seçilen güneş enerjisi ve rüzgar projelerine finanse etmek için kullanılacaktır. Bu duurm, IFC’nin Vietnam’daki enerji sektörüne yaptığı yatırımları, özellikle de ülkedeki ilk işletme ölçekli güneş enerjisi projelerinin geliştiricisi olan Gia Lai Electricity Joint Stock Company’deki hisse senetlerini temel almaktadır.

Yatırım ayrıca, AC Energy’nin, Filipinler’deki iç pazarının ötesinde, şirketi yenilenebilir enerji odaklı bölgesel bir oyuncuya dönüştürme stratejisini de destekleyecektir.

AC Enerji Başkanı ve CEO’su Eric T. Francia “Yenilenebilir enerji yatırımlarımızı büyütmek adına büyük bir adım attığımız için IFC gibi küresel bir oyuncuyla ortak olmaktan mutluluk duyuyoruz. IFC’nin yatırımı ve yeşil bonolardaki kapsamlı tecrübesi, AC Energy’nin ilk sermaye piyasası teklifindeki önemli uluslararası ve Filipin yatırımlarını başarıyla harekete geçirmede kilit rol oynadı ”dedi.

AC Energy’nin ana şirketi Ayala Corporation, Asya’daki IFC’nin stratejik bir müşterisi ve Filipinler’deki BM Küresel İlkeler Ağı Ağı’nın kurucu üyesi olarak BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin kurumsal takibinde bölgesel ve küresel bir lider.

IFC’nin Doğu Asya ve Pasifik Direktörü Vivek Pathak şunları söyledi: “IFC’nin yeşil tahvillerle ilgili geniş küresel deneyiminden yararlanan bu ortaklık, uluslararası kurumsal sermayeyi altyapı varlıklarına mobilize etmek için bir araç olarak yeşil tahvil varlık sınıfının muazzam potansiyelini gösteriyor. Bölgesel güç ve finansal piyasaların entegrasyonunu ilerleterek, bu tür ihraçlara desteğimizi genişletmeyi dört gözle bekliyoruz”.

Yatırım, IFC’nin bölgenin büyük altyapı ihtiyaçlarını finanse etmek için gerekli olan altyapı hedefli yeşil tahviller de dahil olmak üzere yeşil sermaye piyasalarını büyütme konusundaki taahhüdüne paraleldir. IFC, 2010’dan bu yana yeşil bono piyasasını katalize etti ve bugüne kadar Filipinli Peso Mabuhay yeşil bonosu ve Endonezya Rupiah Komodo yeşil bonosu da dahil olmak üzere 16 para biriminde 8,8 milyar dolarlık 133 yeşil tahvil ihraç etti. IFC ayrıca finansal aracı kuruluşlara Filipinler’deki BDO Unibank ve Çin Bankası, Tayland’daki TMB Bankası ve Endonezya’daki Bank OCBC NISP gibi bir çapa yatırımcısı olarak kendi yeşil tahvillerini ihraç etmelerinde yardımcı olmaktadır.

Haberin Yorumu: IFC burada güneş ve rüzgar projelerini somut olarak desteklese de, bir jeotermal yatırımın da fayda sağlayacağı ümit edilebilir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy