Haberler

IGC etkinliklerinin bu haftaki konuğu, yeni nesil muhafaza boruları ile Daniel Holzer

IGC Etkinlikleri duyurusu
Cannur Bozkurt 8 Mar 2021

IGC etkinliklerinde bu hafta, Daniel Holzer, GRE-Geo projesi kapsamında, jeotermal enerjinin geliştirme ve üretim maliyetlerini düşürmek için korozyona dayanıklı bir alternatif oluşturmayı amaçlayan yeni bir kuyu tamamlama stratejisi hakkında konuşacak.

Pandemi’den bu yana düzenli olarak her hafta sürdürülen IGC sanal web seminerleri, jeootermale odaklı konular ile proje ve gelişmeleri paylaşmaya devam ediyor. Bu hafta, 12 Mart saat 16:00’da (Türkiye saati ile) yine ilgi çekici bir konuk ve konu var.

Jeotermal kuyuların sıvı bileşimi, korozyonu hızlandıran ve kireçlenmeyi tetikleyen çok sayıda unsur içerir. Bu, kuyunun bütünlüğünü garanti etmesi gereken, geleneksel olarak kullanılan çelik muhafaza sistemlerinin ömrünü önemli ölçüde azaltır. Sonuç olarak, kuyu bakım prosedürleri beklenenden daha erken gerçekleşebilir ve önemli bir mali yük haline gelir. Cam elyaf muhafaza boruları, tersine, korozyona dirençli olduğundan, çok istenen bir alternatif sağlar. Bununla birlikte, çelik ile karşılaştırıldığında, GRE borular şimdiye kadar yalnızca aşırı büyük dış çaplara sahip nispeten küçük iç çaplarda mevcuttur. Bu nedenle, bunların taşınması ve montajı, başlangıçta çelik için geliştirilmiş olan petrol ve gaz standartları ile sınırlıdır. Çeliğe uygun bir alternatifin olmaması, büyük korozyon sorunları ile karşı karşıya olan herhangi bir jeotermal projenin karlılığını tehlikeye atmaktadır.

Bu nedenle, projenin temel amacı, özellikle jeotermal kuyu uygulaması için tasarlanmış, nispeten büyük iç çap ve azaltılmış dış çapa sahip, maliyeti düşüren cam elyaf takviyeli bir epoksi boru tesisatı geliştirmektir. Bu, özellikle yeni kuyulara kurulumun yanı sıra eski kuyuların işlenmesi için kullanıma izin verecek olan boru kuplajı ile ilgilidir. Ayrıca proje, boru ve bağlantı yükü (çökme, patlama, çekme) testi ile birlikte çok ihtiyaç duyulan kılavuzları (standart / kod taslağı) ve GRE boru sisteminin tasarımı ve kalifikasyonu için araçları içerecektir. Kuyu tamamlama teknolojisi ve malzemeleri alanındaki gelişmeler, çelik bazlı sistemlere kıyasla büyük bir avantajdır. Yüksek korozyon direnci, kuyunun bütünlüğünü garanti edebilen güvenli bir bariyerin entegrasyonu ile geleneksel çelik kasa tasarımlarına kıyasla kuyunun genel ömrünü önemli ölçüde uzatır.

GRE-GEO (jeotermal uygulamalar için cam elyaf takviyeli epoksi kasa) projesi, ekstra yatırımlardan kaçınırken jeotermal enerjinin geliştirme ve üretim maliyetlerini düşürmek adına korozyona dayanıklı bir alternatif oluşturmayı amaçlayan yeni bir kuyu tamamlama stratejisi geliştirecek. Daha düşük maliyetler, Avrupa’daki katılımcı şirketlerin rekabet gücünü de artıracaktır. Daha az maliyet, daha kısa bakım süresi, sağlık, güvenlik ve çevre ile bağlantılı risklerin azaltılması, sosyal kabulü artıracaktır.

Etkinliğe, kaynakta verilen bağlantı aracılığı ile kayıt yaptırabilirsiniz.

Kaynak: IGC Events