Haberler

İhale – 6 Afrika ülkesinde jeotermal doğrudan kullanım için Teknik Yardım

Mt. Meru, Arusha, Tanzanya (kaynak: flickr / Roman Boed, creative commons)
Cannur Bozkurt 10 Eki 2019

UNEP'in BM Endüstriyel Kalkınma Örgütü ile işbirliği içinde olduğu İklim Teknoloji Merkezi, Cibuti, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Uganda ve Ruanda'da jeotermalin doğrudan kullanılmasıyla ilgili çeşitli teknik yardım projeleri için teklif çağrısı yaptı.

İklim Teknolojileri Merkezi, Cibuti, Etiyopya, Kenya, Tanzanya, Uganda ve Ruanda’daki bireysel projeler için teknik yardımın uygulanması için teklifler bekliyor. Son teslim tarihi: 14 Ekim 2019, 17:00 (Viyana saati).

Jeotermal enerjinin düşük ila orta sıcaklıktaki jeotermal sistemlerde doğrudan kullanımı için teknik yardım Doğu Afrika bölgesindeki 6 Afrika ülkesi tarafından talep edildi. Ülkeler, elektrik üretimi ve doğrudan kullanım uygulamaları için kullanılabilecek olağanüstü bir jeotermal enerji kaynağı potansiyeline sahip bir bölge olan Büyük Doğu Afrika Rift Vadisi’nde (hem doğu hem de batı kollarında) bulunmaktadır.

Yardım, jeotermal kaynağın ve doğrudan kullanımının uygulanabilirliğinin belirlenmesinin yanı sıra bunun için en uygun teknolojilerin saptanmasını ve jeotermal enerjinin, enerji sektöründe dekarbonizasyona katkısı büyük olduğundan bu ülkelerin iklim taahhütlerini yerine getirmelerini desteklemeyi amaçlamaktadır.

Doldurulan teklif, Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) e-Satın Alma portalı https://procurement.unido.org aracılığıyla sunulmalıdır.

Lütfen dikkat: Kurumunuz henüz bir CTCN şebekesi üyesi değilse, ihale sonlandırılmadan önce CTC Şebeke üyeliği için tamamlanmış başvurunuzu göndermeniz ve başvurunuzun onaylanması şartı ile teklif verebilirsiniz. Ayrıca, sözleşmeniz – teklifiniz seçilirse – üyelik başvurunuzun CTCN Müdürü tarafından onaylanmış olması şartıyla geçerlidir. Teklif veren, bu başvuru koşullarında açıklanan hizmetleri sunmak için başka bir kurumla ortak olmaya karar verirse, ortak kurumun da CTC Ağına katılması beklenir.

Birleşmiş Milletler Çevre Programı Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) ile işbirliği içinde olan ve 150’den fazla ülkede yaklaşık 1.500 faaliyette bulunan CTCN’e ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy