Haberler

İhale: Jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma konusunda araştırma hizmetleri için EOI, Kenya

Olkaria JES, Naivasha, Kenya (kaynak: haber görseli)
Cannur Bozkurt 14 Ara 2018

Kenya Elektrik Üretim Şirketi (KenGen), Kenya'daki faaliyetleri çerçevesinde jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma araştırması için ilgililere “niyet beyanı (EOI)” yapmaları konusunda bir çağrı yayınladı.

%70’i Kenya Cumhuriyeti Hükümeti’ne ait bir limited şirket olan Kenya Elektrik Üretim Şirketi PLC (KenGen), jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma araştırma hizmetleri için “Niyet Beyanı” (EOI – Expression of Interest) gönderimine yönelik bir çağrı yayınlamıştır.

Kenya’nın önde gelen elektrik üretim şirketi olan KenGen, ülkede kullanılan elektriğin yaklaşık %80’ini üretmektedir. Kenya’nın farklı bölgelerinde bulunan santrallerle toplam 1.631 MW’lık kurulu güce sahiptir. Jeotermal enerjiyi kaynaklı elektrik üretimine büyük yatırımlar yapan KenGen’in sahip olduğu tüm jeotermal santraller tekli flaş yoğuşmalı tiptedir. “Flashing”, ticari uygulamaya sahip olabilen silika gibi mineral elementler içeren akışkan ile gerçekleşmektedir.

Bu durum nedeni ile KenGen, jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma yolunda uygulama araştırmaları yapmak için uygun firma ve kuruluşların niyetlerini beyan etmeye davet etmektedir.

Hedefler

Jeotermal rezervuarın değer yaratımını ve sürdürülebilirliğini arttırmak için şirket, akışkandan mineral ayrıştırma işlemine yönelik araştırmada uygun bir firma veya konsorsiyum kurmayı istemektedir. Araştırmanın hedefleri:

  • Jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma için pratik uygulamalı araştırma yaklaşımları sağlamak;
  • Jeotermal akışkandan mineral ayrıştırma konusunda teknolojik bilgi oluşturmak;
  • Mineral çıkarma teknolojisini denemeye odaklanmış işbirlikçi araştırmayı, planlamayı ve geliştirmeyi kolaylaştırmak ve teşvik etmek.

Araştırma, mineral ayrıştırma teknolojisinde veri toplama, metodolojik geliştirme, araç / ekipman geliştirme üzerine odaklanmıştır. Bu süreçte geliştirilen tüm fikri mülkiyetler KenGen’e ait olacaktır.

Uygunluk kriterleri

Niyet Beyanı, araştırmacının nitelikleri, profesyonel yetenekleri ve talep edilen araştırma hizmetleriyle ilgili geçmiş deneyimlerin detayları ile birlikte yapılmalıdır. Bu tür bilgiler araştırma raporlarını, benzer araştırma projelerinin tanımını, benzer koşullardaki deneyimi ve araştırma ekibi arasında en son profilleri ile kendi deneyimlerini, niteliklerini, yeteneklerini, ve geçmiş deneyimlerini ayrıntılarıyla gösteren uzmanlık belgeleri olabilir. Bu araştırma, jeokimya, jeoloji, mekatronik, elektrik ve makine mühendisliği konularında bilgi sahibi olan yetkili firma veya kuruluşların hizmetlerini gerektirmektedir.

İlgilenen firmalar veya kuruluşlar, resmi ihale duyurusunda belirtildiği şekilde kesin bilgi sunmalıdır.

Son başvuru tarihi 22 Ocak 2019

Kaynak: ThinkGeoEnergy

Önemli not: ThinkGeoEnergy, yukarıda belirtilen detaylar için hiçbir sorumluluk kabul etmemekte, ve ilgililerin bağlantı adresi verilen resmi ihale ilanını incelemesi gerektiğini hatırlatmaktadır.