Haberler

IRENA, El Salvador’daki Jeotermal Enerjinin Potansiyeli

Ahuachapán Geothermal Power Plant by LaGeo in El Salvador (source: ThinkGeoEnergy, creative commons)
Eren Günüç 25 Eyl 2017

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından yayınlanan yakın tarihli bir makalede, Orta Amerika'da jeotermal enerjiye olan büyük fırsat ve El Salvador'un potansiyelini tam olarak kullanma heveslerinden bahsediliyor.

Orta Amerika ülkeleri, bölgenin 1,500 km uzunluğundaki volkanik arkında bulunan kaynaklara dayanarak jeotermal alanlarını geleceğin enerji geliştirme planlarının ön planına getirmeye çalışıyorlar. Orta Amerika’daki volkan bölgesi, Guatemala’nın 4.202 metrelik Volcán Tajumulco’su gibi , El Salvador’un Ilopango’su gibi krater göllerine kadar, bu okyanus ayıran, kıta bağlantılı, toprak şeridi ve hareketlerinin topraklarından yüzlerce volkandan oluşuyor.

Bölgenin eşsiz jeotermal faaliyeti, jeologların yitim olarak adlandırdıklarının bir sonucudur: bir tektonik plaka, Cocos Plakası, başkaları altında hareket ederek, Karayipler ve Kuzey Amerika plakaları, toprak, magma ve ısıyı zorlayarak yüzeye çıkarır. Bu, hayatı tehdit eden depremler ve yanardağlarla sonuçlansa da, bölgedeki ülkelerin şu anda koşum almaya kararlı oldukları açıklanan jeotermal ısı, büyük oranda kullanılmayan bir enerji sağlar.

Haberin devamı ve fazlası: ThinkGeoEnergy