Haberler

IRENA Gençlik Söyleşileri’nden Covid-19’un etkileri üzerine bir web semineri

IRENA Gençlik Söyleşisi Web Semineri Duyurusu (kaynak: IRENA)
Cannur Bozkurt 3 Haz 2020

IRENA, gençlerin katılımını amaçlayan ve web semineri olarak gerçekleştirilecek ‘IRENA Gençlik Söyleşileri’ni başlattı. Web semineri 8 Haziran’da, 18.00 - 19.00 saatleri arasında (Türkiye saati ile) gerçekleştirilecek.

Gençler, sosyal değişim, ekonomik büyüme, çevrenin korunması ve teknolojik yenilik için kilit unsurlardır. Dünyadaki ülkeler enerji sistemlerini karbondan arındırmak için cesur adımlar atmaya devam ettikçe, gençleri enerji dönüşümüne dahil etme ihtiyacı giderek daha açık hale geliyor. Bugünün gençliği yarının sürdürülebilir kalkınma gündemine öncülük edecek.

Bunun ışığında, gençlerin iklim ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ve enerji dönüşümüne ulaşmada hayati rolünü vurgulayan Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Gençlik Forumu, Ajans’ın gençlik katılımı girişimlerini aktif olarak bir çok program ile sürdürmüştür.

10 Ocak 2020’de düzenlenen ilk Gençlik Forumu’nun ardından IRENA, yenilenebilir enerjilerin desteklenmesi, iklim istikrarının sağlanması ve sürdürülebilir kalkınma gündeminin ilerletilmesi konusunda gençlerin katılımını güçlendirmeyi amaçlayan bir dizi web semineri olan ‘IRENA Gençlik Söyleşileri’ni başlattı.

Ajansın amacı, bu web semineri dizisi sayesinde dünyanın dört bir yanından gençlere, kendi aralarında ve diğer paydaşlar ile fikir alışverişi yapma fırsatı sağlamaktır.

BM Büyük Çocuk ve Gençlik Grubunun SDG 7 Gençlik Anayasası ile işbirliği içinde düzenlenen ilk IRENA Gençlik Söyleşisi, ‘COVID-19’un yenilenebilir enerji sektörüne etkisi; bir gençlik perspektifi’ teması altında yapılandırılmıştır.

Web seminerinde gençlik temsilcileri, mevcut COVID-19 salgınının yenilenebilir enerji sektörü üzerindeki etkisini ve sonuçlarını IRENA’nın Genel Direktörü Francesco La Camera ile tartışacaklar. Gençler ayrıca kendi toplumlarında yenilenebilir enerji dağıtımına yaptıkları katkıların başarılı örneklerini sunacaklar.

İlk web semineri 8 Haziran 2020 günü 18.00 – 19.00 saatleri arasında (Türkiye saati ile) gerçekleştirilecek. Katılım tüm yaş gruplarına açıktır.

Herhangi bir sorunuz olursa, youth@irena.org ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynak: IRENA