Haberler

IRENA tarafından hazırlanan yeni rapor jeotermal rekabet gücünü göstermekte

Levelised cost of electricity generation (IRENA, 2018)
Eren Günüç 18 Oca 2018

IRENA, jeotermal enerjinin devam eden rekabet gücünü gösteren, yenilenebilir enerji projeleri için maliyeti ve elektrik üretimi maliyetini artıran 2017'deki Yenilenebilir Enerji Üretimi Maliyetleri hakkındaki son raporunu açıkladı.

Yenilenebilir enerji, yeni enerji üretim ihtiyaçlarını karşılamak için gittikçe rekabetçi bir yol olarak ortaya çıkmıştır. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) tarafından hazırlanan bu kapsamlı maliyet raporu, dünyanın her yerindeki projelerden yapılan en son fiyat ve açık artırma fiyat verilerine dayanarak, temel yenilenebilir enerji teknolojilerinin her birindeki en son eğilimleri vurguluyor.

Yönetici Özetini İndirinRaporu indirin

Çalışmanın vurguladığı konular:

  • Yenilenebilir enerji üretim maliyetleri düşmeye devam ediyor ve zaten yeni kapasite ihtiyaçlarını karşılamak için çok rekabetçi.
  • Açık artırmalar dahil olmak üzere rekabete dayalı satın alım, küresel yenilenebilir enerji dağıtımının küçük bir bölümünü oluşturuyor. Bununla birlikte, bu mekanizmalar yeni pazarlarda maliyetleri hızla aşağı çekiyor.
  • Küresel rekabet, en iyi proje geliştirme uygulamalarını yaygınlaştırmaya, teknoloji ve proje riskini azaltmaya ve yenilenebilir enerjileri şimdiye dek olduğundan daha maliyet-rekabetçi hale getirmeye yardımcı oluyor.
  • Gelişmiş ülkelerde, güneş enerjisi yeni nükleer enerjiden daha ucuza dönüştü.
  • Güneş fotovoltaiklerinden (PV) elde edilen düzleştirilmiş elektrik enerjisi (LCOE), 2010-2016 yılları arasında% 69 oranında azaldı – fosil yakıtların maliyet aralığına iyi geldi.
  • Aynı dönemde maliyetleri % 18 düşen kara rüzgârı, günümüzde 0,04 / kWh USD fiyatla rutin olarak devreye alınan projelerle çok rekabetçi elektrik sağlıyor.
  • Kurulum hızlandığında, yenilenebilir enerji kaynakları için maliyet denklemi daha iyi hale geliyor.
  • Karadaki rüzgar için birikmiş kurulu kapasitenin her iki katına çıkmasıyla birlikte, yatırım maliyetleri % 9 oranında azalırken elde edilen elektrik % 15 daha ucuza gelir.
  • Güneş enerjisi PV modülü maliyetleri yaklaşık dörtte bir oranında düştü ve konut güneş PV sistemlerini 2010’dan üç kat daha ucuza dönüştürdü.

IRENA Yenilenebilir Maliyet Veritabanı, dünya genelindeki projelerden LCOE için 15.000 veri noktası içeriyor ve 1.000 Gigawat (GW) enerji üretim kapasitesini temsil ediyor. Ek açık artırmalar veritabanı, yaklaşık 300 GW kapasiteli 7.000’in üzerinde projeyi kapsıyor.

Rapor, jeotermal enerji için oldukça ilginç bulgular sunuyor.

“2016 yılının sonunda, jeotermal küresel birikimli kurulu güç, 12,6 GW’da halen nispeten ılımlıydı ve o yıl açık deniz rüzgarı ile kurulu kapasite koşulları aştı. Jeotermal elektrik üretimi, yüksek kaliteli kaynakların iyi tanımlandığı yerlerde çok rekabetçi bir elektrik sağlayabilen olgun, baz yüklü üretim teknolojisidir. Konvansiyonel jeotermal gücün LCOE’si son projeler için 0,05 $ ile 0,13 $ / kWh arasında değişmektedir. Yine de, LCOE mükemmel, iyi belgelenmiş kaynaklardan faydalanan ve kahverengi “yeşil olmayan” arazilerdeki  gelişmeler ile en rekabetçi projeler için 0,04 USD / kWh kadar düşük olabilir. ”

Rapor, kurulu maliyet eğilimleri, kapasite faktörleri ve elektrik üretiminin seviyeli maliyeti hakkında bir genel bilgi sunmaktadır.

IRENA_2018_Geothermal_installed_cost

IRENA_2018_Geothermal_cost_2007-2020

Raporun tamamı için yukarıdaki veya aşağıda bulunan bağlantılara bakın.

Kaynak: IRENA, ThinkGeoEnergy aracılığıyla