Haberler

IRENA’dan ‘Geleceğin Şehirleri için Enerji Çözümleri’ üzerine web seminerleri

IRENA'nın Eylem Koalisyonu Çağrısı, duyuru görseli (kaynak: IRENA)
Cannur Bozkurt 8 May 2020

IRENA, şehirlerdeki bölgesel ısıtma ve soğutma ağlarında yakıtın yenilenebilir enerjiye geçişini kolaylaştırmak için seçenekler ve mevcut araçlar üzerine bir web semineri düzenliyor.

“Geleceğin Şehirleri için Enerji Çözümleri” projesi çerçevesinde ve Küresel Jeotermal İttifak çatısı altında IRENA, yerel ve ulusal politika yapıcılar ile diğer kilit paydaşların bilgisini artırmak için üç web semineri düzenliyor. şehirlerdeki bölgesel ısıtma ve soğutma ağlarında yakıtın yenilenebilir enerjiye geçişini kolaylaştırmak için seçenekler ve mevcut araçlar.

Aalborg Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlenen web seminerleri,  ‘Bölgesel Isıtma ve Soğutma Ağlarında Düşük Sıcaklıkta Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Entegrasyonunu Kolaylaştırma’ başlıklı bir rehber kitap geliştirmek için dünyanın farklı yerlerinde devam eden çalışmalar üzerine inşa edildi.

Üçlü seri içerisinde gerçekleştirilen ilk web semineri bölgesel enerji ağlarına düşük sıcaklıkta yenilenebilir enerji kaynaklarının entegrasyonu için stratejik ısıtma ve soğutma planlaması üzerine idi. Bu seminerin kaydı ve gerçekleştirilen sunumların slaytlarına buradan ulaşabilirsiniz.

İkinci web semineri, yenilenebilir temelli bölge enerji sistemlerini etkileyen yönetişim unsurlarını sunacak. Bunlar arasında enerji kaynaklarının çıkarılması ve kullanılması, binaların inşası ve yenilenmesi ve alan ısıtma enerjisinin fiyatlandırılması ile ilgili düzenlemeler bulunmaktadır. Ayrıca, finansman stratejileri ve seçenekleri ile karlılık için uygun iş modelleri sunacaktır.

  • Web Semineri 2: Bölgesel Isıtma ve Soğutma için Çerçeve Koşullarını, Finansmanı ve İş Modellerini Etkinleştirme
  • 11:00 – 13:00 arası Türkiye Saati (12: 00-14: 00 Körfez Standart Saati; 16: 00-18: 00 Çin Standart Saati)

Seminere buradan kayıt olabilirsiniz.

Serinin son yani üçüncü web semineri 25 Mayıs 2020’de 11:00 – 12:30 arası Türkiye Saati’nde (12: 00-13: 30 Körfez Standart Saati; 16: 00-17: 30 Çin Standart Saati) gerçekleşecek.

Kaynak: IRENA