Haberler

İrlanda hükümeti jeotermal politika ve düzenleyici çerçeve için yol haritası yayınladı

O'Connell Caddesi, Dublin, İrlanda (kaynak: Commons, Wikimedia)
Cannur Bozkurt 23 Kas 2020

İrlanda hükümeti, jeotermal bölge ısıtmasını ülke için seçenek olarak gören bir jeotermal politika ve düzenleyici çerçeve için bir yol haritası yayınladı.

Bölgesel ısıtma için jeotermal enerji değerlendirmesi başlıklı açıklamanın ardından, İrlanda hükümeti, ülkedeki jeotermal kaynaklara yönelik “Politika ve Düzenleyici Çerçeve İçin Bir Yol Haritası” yayınladı.

Jeotermal, güvenli, çevresel açıdan sürdürülebilir ve uygun maliyetli bir yenilenebilir enerji kaynağıdır. Bugüne kadar İrlanda’da jeotermal enerji kaynakları nispeten yetersiz kullanıldı, ancak araştırmalar ülkede önemli bir potansiyel olduğunu gösteriyor.

İrlanda’da ısı için jeotermal enerjinin artan kullanımını desteklemek adına Çevre, İklim ve İletişim Departmanı (DECC) İrlanda’da Bölgesel Isıtma için Jeotermal Enerji Değerlendirmesi (pdf belgesi) ve teknik olmayan Politika ve Düzenleyici Çerçeve – Yol Haritası yayınladı.

“İrlanda’da Jeotermal Enerji – Politika ve Düzenleyici Çerçeve için Bir Yol Haritası” raporuna buradan erişebilirsiniz.

Bu belgeler, politika geliştirmedeki ve sonrasında uygulanacak aşamaları haritalandırırken, jeotermal enerji ve İrlanda’daki potansiyeli hakkında bilgi içerirler.

Paydaşlar arasında yenilenebilir enerji, çevresel sürdürülebilirlik, jeoloji ve döngüsel ekonomi ile ilgilenenler yer alacak. Bireylerden gruplara ve kuruluşlara kadar enerji kaynaklarını geliştirenler, dağıtan veya kullananlar dahil olmak üzere çok çeşitli taraflar, temsil edebilecekler.

2.5 km derinliğe dek kabuk sıcaklıklarını gösteren 2004 İrlanda Jeotermal Enerji Kaynak Haritası (Kaynak: B. Mather, G.O.Therm3D projesi, baskı 2020).

Kaynak: ThinkGeoEnergy