Haberler

İSO, YEKDEM katkısının karbon sertifikalarına dönüştürülebileceğini belirtti

İstanbul Sanayi Odası (kaynak: İSO web sayfası)
Cannur Bozkurt 9 Eyl 2020

İSO, Avrupa Birliği ülkelerine yapılacak ihracat işlemlerine uygulanabilecek karbon vergisine karşın sanayicilerin YEKDEM katkısının karbon sertifikalarına dönüştürülmesi önerisini getirdi.

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Meslek Komiteleri ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı (ETKB), video konferans yöntemi ile ortak istişare toplantısı düzenledi. ETKB Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ın konuk olarak katıldığı toplantıda, sanayicilerin enerji ile ilgili güncel konuları ele alındı.

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, toplantının açılış konuşmasını yaparken yeni normalde de en hızlı ve güçlü toparlanmanın yine sanayi ve ihracatla gerçekleşeceğinin görüldüğünü söyledi. Sanayiciler olarak enerji konusunda yaşadıkları sorunları bir rapor haline getirerek Bakanlığa sunduklarının altını çizen Bahçıvan “Raporda da belirttiğimiz üzere enerji, sanayimizin en önemli ve yüksek maliyetli girdisini oluşturuyor. Sanayimizin enerji ihtiyacının “sürekli, kaliteli ve uygun maliyetle” karşılanması büyük önem taşıyor” dedi.

Sanayinin büyük bölümünün temin ettiği, enerji fiyatını oluşturan Son Kaynak Tedarik Tarifesinde (SKTT) Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) önemli bir ağırlığa sahip olduğunun altını çizen Bahçıvan “Nisan ve mayıs aylarında, YEKDEM maliyetinde yaşanan iki kat düzeyindeki artış, sanayicilerimizde kaygılara sebep oldu. Yenilenebilir enerji yatırımcılarımızın motivasyonunu bozmayacak, biz sanayiciler üzerindeki YEKDEM yükünü azaltacak uygulamalar tüm tarafların görüşleri ile bulunabilir.” dedi.

Bahçıvan sözlerine şöyle devam etti: “Sanayi sektörü olarak YEKDEM’e 2011 yılından bu yana 11 milyar doları aşan bir desteğimiz söz konusu. Ülkemiz henüz herhangi bir emisyon ticaretine dahil olmamakla birlikte, yakın zamanda AB’de ‘Yeşil Anlaşma’ hükümlerinin hayata geçmesi ile Emisyon Ticaret Sistemine dahil olmamız ya da karbon vergisi ile karşı karşıya kalmamız söz konusu olacak. Bu bağlamda, YEKDEM katkılarımızın, bir “karbon sertifikasına” dönüştürülmesinin, söz konusu karbon kredileri veya vergisine karşı yaptığımız emisyon azaltımının bir kanıtı olarak sanayicilerimize ve ihracatçılarımıza çok önemli katkısı olacaktır.”

İstanbul sanayisinin özellikle Silivri, Çatalca ve Büyükçekmece’de yaşadığı düşük kaliteli elektriğin üretim ve malzeme kayıplarına yol açtığını belirtti. Dağıtım ve iletim altyapılarında hızla iyileştirem ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bahçıvan; “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisindeki hedeflere ulaşmaya yoğunlaşmış bir İstanbul Sanayisinin trafo kapasitelerinin eksikliği nedeniyle enerji tedariğinde yaşadığı gibi gündelik sorunlardan kurtulması, kurtarılması gerekiyor” dedi.

Kaynak: İSO