Haberler

ISOR, Keşmir Puga’da bir jeotermal proje için sözleşme imzaladı

Sondaj sahası, Puga Vadisi, Keşmir (kaynak: ISOR/ Bastien Poux)
Merve Uytun 11 Ağu 2022

Ladakh/Keşmir'deki kötü şöhretli Puga jeotermal projesinin yeniden başlatılması için İzlandalı jeotermal şirketi ISOR, ek İzlandalı ve Hintli ortaklar ONGC ile bir anlaşma imzaladı.

Geçen hafta paylaşılan bir açıklamada, İzlanda GeoSurvey (ÍSOR), Hindistan’ın en büyük petrol şirketlerinden biri olan ONGC (Petrol ve Doğal Gaz Şirketi) ile Ladakh, Keşmir bölgesindeki Puga Vadisi’nde bir jeotermal enerji santralinin hazırlanması için bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Proje yalnızca ONGC’nin bu alandaki ilk girişimi değil, aynı zamanda Hindistan’ın ilk jeotermal enerji santrali için hazırlanıyor. Başarılı olursa, şirketin Hindistan’daki jeotermal enerjiyi daha da geliştirmesi muhtemeldir.

Sözleşme, tatbikatların hazırlanması, araştırma, izleme, ölçümler, performans ölçümleri ve veri işleme konularında danışmanlık içermektedir ve ÍSOR’un yurt dışında yaptığı en büyük tek sözleşmelerden biridir.

İlk turda yaklaşık iki Başarılı olursa küçük ölçekli enerji üretimi için kullanılabilecek 1.000 metrelik dar keşif kuyuları. ÍSOR’un iki uzmanı Puga’ya geldi, çünkü önümüzdeki birkaç gün içinde sondaj başlayacak.

Koşullar Himalayalar’daki Puga’da çok zorlu, atölye yaklaşık deniz seviyesinden 4400 metre yükseklikte.

ÍSOR’un projedeki taşeronları ve ortakları arasında mühendislik firması Verkís ve Hintli şirket Techno Consulting yer alıyor.

Bu, ÍSOR’un Hindistan’da üzerinde çalıştığı ilk jeotermal proje değil, ancak ÍSOR ve Verkís, SIH Píulagnar ile birlikte birkaç yıl önce Chumathang’da Norveçlilerle bir ısıtma projesinde çalıştı, ancak bu köy Pugadal’ın yakınında.

Kaynak: ThinkGeoEnergy