Haberler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iklim krizi uyarısına yeşil ışıklandırma ile katıldı

İBB'den Paris İklim Anlaşması kutlamasında yeşil ışıklandırma (kaynak: Sputnik news, haber görseli, ekran görüntüsü)
Cannur Bozkurt 15 Ara 2020

Paris İklim Antlaşması’nın 5. yıl dönümünde, 40 mega şehir ile birlikte, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin binası da yeşil ışıkla aydınlatıldı. Jeotermal, ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının değerlendirilmesi de insanlığın geleceğini yeşil bir ışıkla aydınlatacaktır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Paris İklim Antlaşması’nın 5. Yılını, Saraçhane’de bulunan belediye binasını yeşil ışıkla aydınlatarak kutladı. Etkinliğe İstanbulun yanı sıra, içinde Paris, New York, Los angeles, Rio de JAnerio, Barselona ve Seul gibi 40 mega kent katıldı. Etkinlik, c40 İklim Liderlik Grubu tarafından organize edildi.

C40 Büyük Kentler İklim Liderlik Grubu, son on yılda 90’ın üzerinde kenti bir araya getirmiş ve bu kentler sayesinde 700 milyonluk nüfusu temsil etme hakkına sahip olmuştur. C40 Kentleri’nin Afrika’dan 11, Asya’dan 31, Avrupa’dan İstanbul dahil 19, Amerika’dan 27 ve Okyanusya’dan da 3 kent üyesi bulunmaktadır.

Paris İklim Antlaşması 2015 yılında, 195 ülke tarafından kabul edilmişti. Anlaşması uyarınca, uzun dönemde küresel sıcaklık artışının sanayileşme öncesi döneme göre 2 C derecenin altında kalmasını sağlamak için fosil yakıt kullanımının azaltılması, çevreci ve sürdürülebilir yatırımların desteklenmesi ve yenilenebilir enerjilerin artırılması prensibine dayanıyor.  Türkiye’nin 2016’da imzaladığı anlaşma, henüz TBMM’de onaylanmadı.

İklim politikaları açısından dünyada hareketli bir döneme girilmiş durumda. Bazı ülkeler, karbon emisyonlarının azaltılmasına yönelik iddiaları hedefler belirlediler. Örneğin Avrupa Birliği 2030 için yüzde 55’lik bir emisyon azaltımı belirlerken, Çin 2060 için karbon nötr olma hedefini açıkladı. Japonya, Güney Kore, Güney Afrika ve Kanada ise sıfır emisyon planlarını açıkladı, ABD ise, Joe Biden’ın kazandığı başkanlık seçiminin ardından Paris Anlaşması’na geri dönüyor.

Paris Anlaşması’nı onaylamayan ülkeler arasında Angola, Eritre, İran, Irak, Kırgızistan, Lübnan, Libya, Güney Sudan ve Yemen yer alıyor.

Yalnızca jeotermal kaynaklar açısından değil, diğer yenilenebilir enerji kaynaklarınca da zengin olan ülkemiz için, yeşil politikalar oluşturmak, desteklemek ve uygulamaların takipçisi olmak gerekmekte.

Kaynak: Sputnik news