Haberler

İsviçre, jeotermal bölgesel ısıtmanın genişletilmesi için 51 milyon dolar yatırım yapmayı planlıyor

Bölgesel ısıtma ağının genişletilmesi, Riehen / İsviçre (kaynak: Erdwaerme Riehen / geothermie-schweiz.ch)
Cannur Bozkurt 22 May 2020

İsviçre-Almanya sınır bölgesindeki yerel bir ısıtma grubu olan Wärmeverbund Riehen, jeotermal bölgesel ısıtma faaliyetlerini planlanan ek sondaj ve 51 milyon ABD dolarına kadar yatırımla genişletmeye çalışıyor.

İsviçre-Almanya sınır bölgesindeki bir belediye olan Riehen’de yerel ısıtma işbirliği yeni bir jeotermal ısıtma tesisi planlıyor. Isıtma tesisi sınır ötesi Almanya’da Lörrach-Stetten’e ısı da sağlayacak.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bir açıklamaya göre, ısıtma tesisi 49 milyon CHF’ye kadar (yaklaşık 51 milyon ABD $) planlanan yatırımla, ısıtma tesisinin iklim nötr enerjisine yönelik artan talebi karşılamak istiyor.

Riehen ısıtma ağı, Riehen ve Lörrach’taki hanelere 26 yıldır jeotermal enerji sağlıyor. Merkez parça, 1994’ten beri faaliyette olan jeotermal santraldir. Sistem, yaklaşık 8.500 kişinin ısıtma gereksinimlerini karşılayan 38 km’lik bir bölgesel ısıtma şebekesini (co) besleniyor. Enerji miktarı son 10 yılda 10 GWh’den 23.3 GWh’ye iki kattan fazla arttı. Açıklamaya göre, bu yılda yaklaşık 2,6 milyon litre petrole karşılık geliyor.

Artan talebi karşılamak için ikinci bir “geo2riehen” tesisi kurulacaktır. 2018’de yapılan fizibilite çalışması proje için olumlu sonuçlar gösterdi. Bir sonraki adım, bunu deneme sondajıyla onaylamak. Aralık 2018’de İsviçre Federal Enerji Ofisi’nden (SFOE) bir hibe talep edildi ve proje incelendi. Test tamamlandıktan sonra, Ocak ayında ölçüm kampanyası için 1,2 milyon CHF’lik bir sübvansiyon sözleşmesi imzalandı. Riskler de değerlendirilmekle beraber, belirgin bir deprem riskinin çok düşük olduğu düşünülmektedir.

Proje, ısıtma şebekesi için büyük zorluklar yaratmaktadır. Talep senaryosuna bağlı olarak, yatırım ihtiyacının 42 ila 49 milyon CHF olacağı tahmin edilmektedir; bunun “geo2riehen” 14 milyon CHF’dir. Bununla başa çıkabilmek için hissedarlar, Riehen belediyesi ve Industrielle Werke Basel (IWB) ortaklıklarını gözden geçirdiler. Gelecekte, hisseler bugünkü değeri olan 72,9 yerine yüzde 50 (Riehen) ve yüzde 27,1 (IWB) olacak. Riehen sakinleri konseyinin sunumu Haziran ayında onaylaması bekleniyor.

Kaynak: ThinkGeoEnergy