Haberler

İsviçreli firma Hellisheidi jeotermal santralinde hidrojen ve metan üretimini araştırıyor

Reykjavik Energy, İzlanda, Hellisheidi jeotermal enerji santrali (kaynak: flickr / thinkgeoenergy, creative commons)
Cannur Bozkurt 9 Ara 2019

Bir İsviçreli şirket, İzlanda'nın Hellisheidi jeotermal santralinde bulunan hidrojen ve metan üretiminin çevresel değerlendirmesini başlatıyor. Santral faaliyetlerinden elektrik ve CO2 elde edilecek.

Reykjavik Enerji’nin kardeş şirketi olan ve Hellisheidi jeotermal santralinin işletmecisi olan ON Power, İsviçreli bir şirketin santraldeki jeotermal enerji parkında operasyonlar başlatmak istediğini açıkladı.

Hazırlık aşamasında olan projede, şirket şimdi çevresel etkiyi değerlendirmeye başlamakta. Adı  Nordur  olan şirket, tesisler ve ana kaynaklar hakkında ON ile niyet mektubu imzalamıştır. Jeotermal santralin ürettiği enerjiden en iyi şekilde yararlanmak ON’un politikası ile paralel bir yaklaşımdır. Zaten jeotermal parkta bulunan Algaennovation, mikroalgayı işleyen, elektrik ve karbondioksitin yanı sıra ON’dan tatlı su alan bir şirkettir.

Değerlendirme sürecini halka açık bir reklamla başlatan Nordur, ON’dan karbon dioksit ve elektrik almayı hedefliyor. Özellikle, elektrik metan elde etmek için karbon dioksit ile hidrojen üretmek için kullanılacaktır. Şirketin düşüncesi ürünleri İzlanda’da ve yurtdışında satmak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy