Haberler

İtalya Başbakanı, Toskana’daki 10 MW’lık ikili jeotermal enerji santrali için onay verdi

Monte Amiata, Toskana, İtalya (kaynak: flickr/ Bruno55, creative commons)
Merve Uytun 5 Eyl 2022

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Toskana'daki Abbadia San Salvatore'de önerilen 10 MW'lık ikili çevrim jeotermal santraline devam etmek için yeşil ışık yaktı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, Toskana Abbadia San Salvatore (Siena) belediyesindeki Amiata Dağı’nın eteklerindeki Val di Paglia sanayi bölgesinde 10 MW’lık ikili jeotermal santral için yeşil ışık yaktı. Proje Sorgenia tarafından önerildi ve şu anda Enel Green Power tarafından işletilen İtalya’daki ilk jeotermal enerji santrali olacak.

Başbakan’ın kararı, çevresel nedenlerle projenin Müfettişlikler tarafından reddedilmesini durdurdu. Kültür Bakanlığı ve Toskana Bölgesi Müfettişlikler arasında başarısız arabuluculuk sonrasında karar, sonuçta olumlu karar veren Bakanlar Kurulu’nun eline geçti.

Önerilen santral aynı zamanda İtalya’da ikili çevrim teknolojisini kullanan ilk santral olacak. Projeyi destekleyenler, bu tip santrallerin emisyon eksikliğinin altını çizdiler. 2027’den önce hizmete girmesi bekleniyor. Projenin tahminlerine göre 32.000 ailenin elektrik ihtiyacını karşılayacak ve 40.000 tona kadar CO2 salınımının önlenmesine yardımcı olacak.

Bölgesel düzenlemelere göre, Sorgenia’nın geçim konusuna odaklanarak jeolojik araştırmalar yapması gerekecektir. Şirketin ayrıca bitki türlerinin seçimi, yoğunluğu, bitki aralığı ve bakımı ile ilgili ayrıntıları içeren telafi edici yeniden ağaçlandırma çabası hakkında bir rapor sunması gerekecektir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy