Haberler

İtalya, Toskana’da önerilen yeni jeotermal enerji projesi hakkında yerel konsey olumlu

İtalya Toskana, Castelnuovo di Val di Cecina'da Jeotermal Santral (kaynak: Gabriele Delhey, ortak / wikimedia)
Cannur Bozkurt 11 Eyl 2020

Geliştirici Magma Energy Italia, Toskana bölgesindeki Montecastelli Pisano yakınlarındaki planlanan 10 MW jeotermal enerji projesi hakkında olumlu bir karar aldı.

Ağustos 2020’deki bir kararla bölge konseyi, İtalya’nın Toskana kentindeki Montecastelli Pisano köyü yakınlarında planlanan jeotermal enerji projesi için çevresel uyumluluğa ilişkin olumlu kararını açıkladı.

Magma Energy Italia tarafından geliştirilen Qualtra jeotermal enerji santrali 10 MW’lık net enerji üretim kapasitesine sahip olması planlanıyor.

Magma Energy Italia, Grazielle Green Power (%55) ve Canadian Alterra Power Corp. (% 45, şu anda Innergex Renewable Energy Inc.’e aittir) ortaklığı girişimidir. Şirketin Mensano ve Roccastrada’da iki jeotermal araştırma ruhsatı ve Montecastelli Pisano köyünden yaklaşık 15 km uzaklıktaki Castelunovo di Val di Cecina’daki pilot proje için devam eden ruhsat başvurusu vardır.

Proje, bölgedeki arkeolojik özellikler, güzel sanatlar ve peyzaj üzerinde olumsuz etkiye neden olabileceği gerekçesi ile, bazı yerel muhalefetlere sahne olmuştu.

Tesisin emisyonsuz kullanımdan sonra ürettiği jeotermal akışkanı yeniden enjekte etmesi planlanmaktadır. Planlanan kuyu sahası, tek bir noktadan açılacak altı kuyudan oluşacaktır. Bunlardan dört kuyu yaklaşık 3.500 metre derinliğe kadar jeotermal akışkanın üretimi için planlanmıştır. Re-enjeksiyon için iki kuyu sondajı daha gerçekleştirilecektir. Proje ayrıca bir elektrik trafo merkezinin inşasını da içermektedir.

Kaynak: ThinkGeoEnergy