Haberler

İtalya’da bir araştırma, Süperkritik akışkanlara sondaj ve sismik

DESCREMBLE projesinde kuyu başı, Larderello, İtalya (kaynak: Descramble proje web sitesi)
Cannur Bozkurt 21 Şub 2020

Cenevre Üniversitesi, Floransa Üniversitesi ve İtalyan Ulusal Araştırma Konseyi'nin araştırmasıyla, süperkritik akışkanlara sondaj yapan sismik aktivite yönetilebilir görünmektedir.

Jeotermal tarafından sağlanan enerjiden faydalanmak için, onu çıkarma yaklaşımı, onu başarılı kılmanın temel bir unsurudur.

Phys.org tarafından yayınlanan bir makalede yazdığı gibi, derin sondaj, jeotermal gelişmeyi arttıracak “yüksek enerji içeriğine sahip jeotermal akışkanlar (magma tarafından salınan sıcak su ve gaz)” bulmak için çok önemli görülüyor.

Daha derine inmenin zorluğu, bunu yaparken sismik aktivitelerin nasıl kontrol edileceğinin bilinmemesinden de kaynaklanıyor.

“İsviçre, Cenevre Üniversitesi (UNIGE) araştırmacıları, Floransa Üniversitesi ve İtalya’daki Ulusal Araştırma Konseyi (CNR) ile işbirliği içinde çalışarak, süperkritik akışkanlar bulmak için jeotermal sondajla bağlantılı sismik aktiviteyi incelediler. Sondajın kontrolsüz sismik aktiviteye neden olmadığını keşfettiler. Bu kritik koşullar altında yapılan sondajlar, teknolojinin pratik jeotermal enerji elde etme eşiğinde olduğunu ve yeni kirlilik yaratmayan ısı ve elektrik kaynaklarının yolunu açtığını gösteriyor.”

Daha derinlere inen sondaj ile amaç, muazzam miktarda yenilenebilir enerjiye sahip süperkritik akışkanlara ulaşmaktır. Bu, mühendislerin 1970’lerden beri İtalya’daki Larderello’da denedikleri bir durumdur.

Makalede açıklanan çalışma, sondajın nasıl gittiğini ve sonuçların ne anlama geldiğini ele almaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy