Haberler

İtalya’da jeotermal soğutma kulesinde Noel aydınlatılması

Monterotondo JES soğutma kulesine yansıtılan ışıklar (kaynak: Enel Green Power)
Cannur Bozkurt 14 Ara 2020

Enel Green Power, İtalya'nın Toskana kenti, Monterotondo Marittimo'daki jeotermal enerji santralinin soğutma kulesine, Noel temalı bir aydınlatma projeksiyonu kurdu.

Greenreport’un bildirdiğine göre, Monterotondo Marittimo’nun jeotermal enerji santrali soğutma kulesi, Enel Green Power, Belediye ve Enel X tarafından, Toskana gecelerine umut olmak adına, oldukça farklı geçecek bu yılki Noel için, Noel tasarımı ile aydınlatıldı.

Sistem, tamamen esnek olacak ve bu sayede diğer dönemlerde veya özel durumlarda senaryoların temalı olarak değiştirilmesine imkan verecek Noel temalı grafiklere sahip dört adet senaryo projektörünün kurulumu ile soğutma kulesinin kalıcı olarak aydınlatılması sağlandı. 10 adet LED projektör, kulenin tüm çap çevresi boyunca yapıya ışık verecek şekilde konumlandırılmış, sabit bir temel mono-renkli aydınlatma ile, senaryo kısmı aktif olmasa bile rengini seçebileceğiniz, kulenin yılda 365 gün aydınlatılmasını garanti etmekte.

Konsept aydınlatma yaklaşımı, Noel döneminin çok ötesinde devam edecek bir yenilik. Aslında, sanatsal aydınlatma girişimi, özel konumu nedeniyle çok uzak mesafelerden bile görülebilen, büyük öneme sahip endüstriyel varlığı geliştiren bir tasarım fikrinin parçası olarak doğdu. Bu yıllarda İtalyan bayrağı takımyıldızlarının parlak şekillerini ve kulelerinin duvarlarında ateş kırmızısını karşılayan Gabbro, Larderello ve Castelnuovo Val di Cecina enerji santrallerinde olduğu gibi aydınlatma sistemi kalıcı olacak.

“Monterotondo Marittimo’ya hakim olan soğutma kulesinin sanatsal aydınlatılması girişimine yönelik olarak, belediye başkanı Giacomo Termine şu açıklamada bulundu: “Sanayi mesleğimize işaret eden bir iş sembolü olan ülkenin karşılığıdır. Bunu bir ekran haline getirmek ve grafik mutasyonlara sunmak onu topluluğumuz için daha da önemli hale getirecek. Ülkemizin bir nevi işaret, hatırlatma ve kimliği haline gelecektir.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy