Haberler

İtalya’daki Castel Giorgio jeotermal projesi için yatırımcıya yeşil ışık

İtalya, Umbria'dan görünüm (kaynak: flickr/ assillo, creative commons)
Cannur Bozkurt 14 Eki 2020

Bu yılın başlarında, ITW LKW Geotermia Italia, kombine ısı ve enerji santrali olarak planlanan Castel Giorgio jeotermal projesi için bir arama izni aldı.

İtalyan jeotermal geliştiricisi ITW LKW Geotermia Italia S.p.A., İtalya’nın Umbria kentindeki Castel Giorgio’daki jeotermal projesi için arama izni aldı. İznin Mart 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan tam tecrit sırasında, Çevre Bakanlığı ile mutabık kalınarak Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından verildi.

Şirketin web sitesine göre, “GeoterMIA Castel Giorgio” projesi, jeotermal kaynaklardan emisyonsuz ve ısı transferi imkanı olan elektrik ve ısı üretimi için her biri 5 MWe’lik iki pilot jeotermal santralin inşasını içermektedir. (Proje web sitesi)

ThinkGeoEnergy bildiği kadarı ile, proje, Enel dışında İtalya’da özel sektör tarafından yürütülen ilk  jeotermal projedir.

Çevre Bakanlığı tarafından Kültür Mirası, Aktiviteler ve Turizm Bakanı (Mibact) ile mutabık kalınarak projenin çevreye uygunluğuna dair olumlu kararname çıktığı 2014 gibi erken bir tarihte projenin geliştirilmesi için planlar yapılmıştı. Kararname, VIA ve SEA (Ctvia) çevresel etkisinin doğrulanması için Teknik Komisyonun olumlu görüşlerine dayanılarak yayınlandı.

Bakan Patunelli, “ÇED kararnamesine aynı zamanda mikro sismisite ile ilgili olanlar da dahil olmak üzere, projeyi karakterize eden tüm çevresel hususları dikkate alan eklemlenmiş ve dakik bir kural çerçevesi eşlik ediyor. Ancak, Umbria Bölgesi’nin uzlaşmazlığından sonra, prosedür Bakanlar Kurulu başkanlığına iade edilmişti” dedi. O zamandan beri, muhalifler tarafından projeye yönelik bazı iddialar oldu.

Castel Giorgio hakkında hükümet kararı

“Bakanlar Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, 2015 yılına dayanan çevresel etki prosedüründe ün sismik olayların gereğince değerlendirildiğini, 2016 yılında meydana gelen sismik aktivitenin hesaba katılamayacağının aşikar olduğu ortaya çıktı.

5 Mart 2019 tarihli bir notla, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı (Mise) bu nedenle Çevre ve Bölgenin ve Denizin Korunması Bakanlığından yeni bir çevresel etki değerlendirmesi ihtiyacını değerlendirmek için VIA ve SEA’nın ÇED’inin Teknik Komisyonu dahil etmesini istedi. Komisyon, 31 Mayıs 2019 tarih ve 3025 sayılı görüşü ile Ekim 2014’ün önceki görüşünü doğruladı ve özellikle tesisi kurma yetkisi dahil, başka bir analize gerek olmadığını belirtti.

Bununla birlikte, Temmuz 2019 tarihli bir başka görüşle komisyon, aynı yılın Mayıs ayının önceki görüşünde ifade edilen görüşünü teyit ederek, beş yıl önceki Ekim görüşlerinin olumlu olduğunu teyit etti. Özellikle Ctvia, 2019 yılı Lazio TAR cümlesi ile ortaya çıkan sorunun, Castel Giorgio ve Torre Alfina’nın jeotermal santralleri için ortaya çıkmadığını değerlendirdi. Soruşturma sırasında ortaya çıkanlara dikkat çeken Konsey Başkanlığı, 31 Temmuz 2019 hükmü ile kendisini olumlu bir şekilde ifade ederek Umbria Bölgesi’nin anlaşma eksikliğinin üstesinden gelmeye karar verdi.

Bakanlar Kurulu Başkanlığı kararının ardından, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı, 16 Mart 2020 tarihinde, “Castel Giorgio” pilot tesisi için jeotermal arama izni ”, ITW LKW Geotermia Italia SpA’ya, Umbria Bölge İdare Mahkemesi’nin aynı Mise’nin yükümlülüklerini ilan eden 2018 kararına uygun olarak, Çevre Bakanlığı ve toprak ve denizin korunması ile mutabık kalınarak, Temyiz eden firma tarafından sunulan başvuru hakkında izni onayladı.

Kaynak: ThinkGeoEnergy