Haberler

İtalyan soğutma teknolojisi şirketi Avrupa jeotermal araştırma projesine katıldı

Belçika'da Lu-Ve Group soğutma sistemi (kaynak: şirket)
Cannur Bozkurt 4 Ağu 2020

İtalyan Lu-Ve, jeotermal enerji üretiminde soğutma yönünde daha yüksek performans elde etmeyi amaçlayan ve AB tarafından finanse edilen EASYGO jeotermal araştırma projesine katıldı.

Hava ısı eşanjörü sektöründe dünyanın üçüncü büyük operatörü olan İtalyan LU-VE Grubu, jeotermal elektrik üretim teknolojisinin gelişmesiyle ilgilenecek olan uluslararası “EASYGO – Jeotermal Operasyonlarda Verimlilik ve Güvenlik” araştırma projesine katıldı.

Avrupa Birliği tarafından 3.4 milyon Avro’luk bir fon ile Ufuk 2020 programı kapsamında finanse edilen proje, şirketin elektrik üretiminde sera gazı emisyonlarının azaltılmasına izin veren yeni teknolojiler hakkındaki bilgilerini derinleştirmesi için önemli bir fırsat sunuyor. Buna ek olarak, proje, LU-VE’nin, geleneksel kuru havalandırmalı eşanjörlerden %400 daha yüksek performans elde eden, Milan’ın Politeknik Üniversitesi ile işbirliği içinde patentli ve geliştirilen bir soğutma cihazı olan Emeritus teknolojisini daha da geliştirmesine olanak sağlayacak.

Araştırmacı Maren Brehme tarafından yönetilen projenin liderliğini, diğer üç üniversite ile (ETH Zürih, RWTH Aachen ve Milano Politeknik Üniversitesi) birlikte çalışan Hollanda’nın en büyük ve en eski kamu teknik üniversitesi TU Delft (Delft Teknoloji Üniversitesi) yapacak. Ayrıca LU-VE Group dahil olmak üzere projede 10 uluslararası endüstriyel ortak ile çalışılacak.

Jeotermal enerji, iklim değişikliğini hafifletmenin bir parçası olarak enerji geçiş sürecinde önemli bir rol oynayacaktır: bu bağlamda, bir jeotermal sistemin mümkün olduğunca verimli ve güvenli bir şekilde nasıl işletileceği kilit zorluklardan biridir. EASYGO’nun amacı, jeoloji, jeofizik, jeokimya, ileri termodinamik modelleme ve süreç mühendisliğini entegre ederek bu soruya farklı açılardan cevap vermektir.

“1986’dan bu yana, zamanımızın ötesinde, çevre sorunlarına odaklanarak bir araştırma, geliştirme ve teknik yenilik politikası uyguladık. Günümüzde, her zamankinden daha fazla, yüksek verimlilik seviyelerini korurken kirliliği azaltan, çevresel açıdan sürdürülebilir teknolojiler geliştirmek için acil bir ihtiyaç vardır. Bu nedenle, Avrupa’nın dört bir yanından araştırmacılar ve uzmanlarla birlikte çalışarak bu önemli projeye katkıda bulunmaktan büyük gurur duyuyoruz” diyen LU-VE Grubu Başkanı Iginio Liberali sözlerine şöyle devam ediyor:

“EASYGO, ürünlerimizin geliştirilmesi için kullanabileceğimiz yeni yeşil teknolojiler hakkındaki bilgilerimizi derinleştirmemizi sağlayan LU-VE için önemli bir fırsatı temsil ediyor.”

Kaynak: ThinkGeoEnergy