Haberler

İtalyan türbin şirketi Exergy, 25 Eylül 2019’da açık artırma ile satışa çıkarılacak

Pico Alto jeotermal enerji santrali, Azores/ Portugal (kaynak: Exergy ORC)
Cannur Bozkurt 4 Eyl 2019

Yeniden yapılanma çabalarının ve enerji varlıkları ana şirketi Maccaferri'nin elden çıkarılmasının bir parçası olarak, İtalyan türbin üreticisi Exergy, 25 Eylül 2019'da yapılması planlanan bir açık artırma ile satışa çıkarıldı.

İtalyan türbin üreticisi Exergy, Ana şirketi Maccaferri’de (SECI S.p.A. Holding) yürütülen yeniden yapılanma çalışmalarının bir parçası olarak satışa çıkarıldı. Exergy, Maccaferri’ye ait yedi şirketten biri ve satışına başlanan ilk firma olacak.

Yerel olarak bildirildiği üzere, açık artırma tarihi öğleden sonra 25 Eylül 2019 olarak belirlendi. Açık artırma, esas olarak faaliyet alanı “yenilenebilir enerji ile ilgili olan, Jeotermal ve atık ısı geri kazanımı sektöründe, jeotermal enerji, biyokütle ve gaz türbini ısı geri kazanımı ve endüstriyel motorların üretimi için Organik Rankine Döngüsü sistemleri (ORC), basınç düşürme sistemleri ve NCG genişletici” bir şirket olan Exergy SpA’nın devralınması olacak.

Baz fiyatın 16 milyon avro olarak belirlendiği bildiriliyor. 14 Ağustos’ta gerçekleşen satış izninin ardından, noter Giovanni Panzera tarafından satış bildirimi yayınlandı. Satışlar iki partiye bölünecek, ancak ikincisi için teklifler yalnızca birincisi için geçerli koşullar sağlanmadığında kabul edilecek.

İlk parti tüm iş kompleksini ve bağlı ortaklık Exergy Turkey’in devralınmasını içermekte. Ancak, ihalenin 16 milyon Avro’ya eşit olan başlangıç ​​fiyatı, “sürmekte olan siparişlerin, müteahhitinin ve satış sonrası sözleşmelerin belirlediği devamın yanı sıra Exergy ve Exergy’nin Türkiye’de, müşterilere karşı kalan yükümlülüklerinden ve ilgili teminatların verilmesinden dolayı” indirilebilecek.

İndirim 3 milyon avroya kadar çıkabiliyor. Açık artırmanın kazananının, Exergy’nin Olgiate Olona tesisindeki tüm çalışanlarını, satın alma işlemi sonrası en az 12 ay daha görevlerinde tutması gerekecek; Son bir kaç ayda 50’ye düşen sayısı ile işletmede 69 çalışan bulunmakta idi. İlk oturumun sonuçlanmaması durumunda, tüm iş kompleksi de dahil olmak üzere başka bir lot için teklifler kabul edilecek, ancak bazı farklılıklar olacak. İkinci oturumun kazananının, Olgiate Olona fabrikasının çalışanlarını, en az üç yıl boyunca ve minimum 35 işçi olacak şekilde görevlerinde tutması ve bir sendika anlaşması gerekecek.

Şimdiye dek, henüz bir bağlayıcı teklif alınmadığı (bunun için 3.2 milyon EUR tutarında bir güvenlik teminatı ödenmesi gerekiyor), ancak General Electric dahil olmak üzere ilgilenen birkaç büyük oyuncu olduğu bildirildi.

Exergy’nin satışı, Maccaferri’nin enerji sektöründen kademeli olarak ayrılmasının yalnızca ilk aşamasıdır.

Şirket çevresindeki sesler, satışın ana nedeninin sahiplerinin finansal durumu olduğunu ve satışın gerçekleşmesiyle birlikte şirketin % 100’e tekrar çalışmaya hazır olacağını söylemekte.

Exergy, şirketin yenilikçi Radyal Çıkışlı Türbin teknolojisini piyasaya sürdüğü 2011’den bu yana ORC pazarında aktif bir oyuncu olmuştur. Şirket şu ana kadar dünya genelinde jeotermal sektörünün en büyük ikinci tedarikçisidir ve tüm uygulamalar için ORC sektöründe üçüncüsü olup, 412 MW’lık birleşik enerji üretim kapasitesine sahip 26 jeotermal santral kurmuştur. Bu lider şirketin teknolojik değeri ve potansiyeli pazar tarafından kabul edilmiş ve bu nedenle satışları bazı büyük şirketlerin dikkatini ve ilgisini çekmişti.

Kaynak: ThinkGeoEnergy