Haberler

İtalyan Turboden yeni jeotermal pazarlara giriş yapmaya devam ediyor

Velika Ciglena JES, Hırvatistan (kaynak: Turboden)
Cannur Bozkurt 6 May 2019

İtalyan ORC sağlayıcısı Turboden, Jeotermal Satış Başkanı Joseph Bonafin'den öğrenildiği üzere, 2018'de çevrimiçi olan yeni projeler ve yeni sözleşmeler imzalandı. Şirket küresel olarak yeni pazarlara girmeye devam ediyor.

2018 yılının sonlarında, İtalyan şirket Turboden tarafından inşa edilen 17,5 MW’lık santral Velika Ciglena ile Hırvatistan, jeotermal kaynakları kullanarak elektrik üreten ülkelerin saflarına katıldı.

Turboden son yıllarda Almanya, şimdi Hırvatistan ve ötesinde başarılı projelerle kendi adına bir isim yaptı.

2013 yılında Mitsubishi Heavy Industries tarafından satın alınan şirket, türbin tekliflerini Japon çoğunluk hissedarlarının tecrübesi ve desteği üzerine inşa edilen büyük ölçekli birimlere ulaştırdı. Önceleri, tekli türbinler için 10 MW’lık kapasiteye ulaşabilmiş olan şirket, şimdi 20 MW’a kadar kapasite sunabilmektedir. Bugün, Turboden, yüksek verimli eksenel türbinlerle, 20 MW’a kadar 1 MW türbin / jeneratör paketleri sunmaktadır. Her türbin, aşama sayısına esneklik ve kaynaktan alınan akışkana bağlı olarak sıvı seçimi sağlayan özel olarak üretilmektedir. Mitsubishi Heavy Industries, 2015 yılında dahili olarak Turboden türbinlerini yılın en iyi yeniliği olarak tanımıştır (https://www.turboden.com/facts).

Turboden Jeotermal Satışlar Başkanı Joseph Bonafin ile gerçekleştirilen röportajda, şirketin en büyük ve tek türbin olarak inşa ettiği 17,5 MW’lık türbini içeren Turboden projesinin benzersizliğini anlatıyor.

Turboden sözleşmeyi 2015 yılında kazandı, ancak bürokratik nedenlerden dolayı bazı gecikmelerle karşı karşıya kaldı. Tesis bir aylık işletmeye alma işleminin ardından Aralık 2018’de ticari faaliyete başladı.

Şirket, 2018’de Joseph Bonafin’in bildirdiği gibi daha fazlasını başardı. Aralık 2018’de, jeotermal geliştirici ve operatör Cyrq Energy için Amerika Birleşik Devletleri’nin New Mexico kentindeki 14 MW Lightning Dock santralinin inşaatını tamamladı. Tesis, Cyrq Energy tarafından mevcut bir elektrik santraline eklendi ve hava soğutmalı bir kondenser içermekte. Santral, PPA nedeniyle yıl sonundan önce ticari faaliyete geçme zorunluluğu göz önünde bulundurularak, dört ay içinde, toplam 17 aylık bir programda kuruldu.

Lightning Dock, Turboden’in ABD’deki ilk jeotermal tesisi olup, daha önce biyokütle, petrol ve gaz ve atık ısı uygulamaları için enerji üretim birimleri sunmuştu.

2018 yılında Turboden, Fransa, Alsace’de özel bir geliştirici için jeotermal enerji projesi aldı. Daha önce, şirket, Alsace / Fransa’daki Soultz-sous-Forêts’te jeotermal santrali başarıyla teslim etti.

Ek olarak, Turboden, şu anda başlangıç ​​aşamasında olan ve önümüzdeki haftalarda ticari faaliyete geçmesi beklenen Holzkirchen’de Bavyera / Almanya’da yeni bir santral kurdu.

İlerleyen günlerde, şirketin Afrika, Almanya, Latin Amerika’daki faaliyetleri ve Endonezya’daki jeotermal gelişim için yeni bir yaklaşımın bir parçası olarak planlarıyla ilgili daha fazla bilgi edeceğiz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy