Haberler

İtalya’nın jeotermal sektörü ve mevcut durumu

Roma, İtalya üzerinde İtalyan bayrağı (kaynak: flickr / pocheco, creative commons)
Cannur Bozkurt 2 Nis 2020

İtalyan arkadaşlarımız şu anda covid-19 durumundan en çok etkilenenler arasında yer alıyor. Bu yüzden Enel Green Power, Turboden, Exergy ve STEAM'deki arkadaşlarımızla kısaca nasıl olduklarını konuştuk.

Covid-19 durumunun günlük hayatımıza etkileri tüm dünyada hissediliyor. Bu süreçte her ne kadar sıkıntılar yaşasak da, İtalya, bazı ülkelerden daha kötü etkilenmiş durumda.

Hemen hemen İtalya’nın kuzeyindeki virüsün “merkez üssü” yakınında bulunan endüstrideki bazı arkadaşlarımızla, virüsün İtalya ve ekonomisi üzerindeki etkilerini konuştuk.

Paolo Romagnoli, Enel Green Power Jeotermal Mükemmellik Merkezi ve Sondaj Birimi Başkanı

Enel, iş ve ülke açısından acil duruma yönelik esnek bir yaklaşım benimsedi.

Şimdiye kadar jeotermal faaliyetlere bakıldığında, sadece tesis işletmesi ve bakımı aktif. Sondajlar durduruldu ve tüm ofis kapatıldı. Geçmişte haftada bir gün ile sınırlanmış “akıllı çalışma”yı uyguluyoruz .

Şirketimiz, psikolojik destek de dahil, Pay Pal’a benzer bir şekilde ancak herhangi bir ek ücret olmadan ödeme yolunu içeren dijital teklifleri artırmak için güçlü bir çaba sarf etti.

Kişisel ilişkiye yer açmak için her iş günü krizden önce yaptığımız gibi grup halinde “sanal” bir kahve içiyor, aynı yerde gerçek olanı tekrar içeceğimiz günleri bekliyoruz!

Albert Yam, Exergy CEO’su

Covid-19 pandemisinin dünya çapında beklenmedik bir şekilde yayılması kesin olarak hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirdi ve bu elbette faaliyetlerimizi ve çalışma şeklimizi etkiledi. Exergy olarak en başından bu yana durumu ciddiye alıyoruz. Ana şirketimiz TICA, Şubat ayında İtalya’daki ofisimize tüm çalışanların yanı sıra çevredeki topluluklar için 200.000 kadar yüz maskeleri ve bazı termometreler vücut sıcaklığını izlemek için dereceler gönderdi. Çin’deki deneyimlerine dayanarak virüs enfeksiyonunun önlenmesi için dağıtılan talimatlar ve yönergeleri paylaştı. İtalyan hükümetinin faaliyetlerle ilgili ilk sınırlamaları içeren Kararnameyi çıkarmadan önceki Mart ayının başından bu yana, bazılarımız zaten uzaktan çalışıyordu. Şimdi elbette hepimiz evimizden çalışıyoruz. Buna ek olarak, çalışanlarının sağlığını korumak için EXERGY, tüm işçilere sigorta teminatı sağlayan bazı refah araçları da getirmiştir.

İç organizasyon açısından neyse ki aerodinamik ve esnek bir yapıya sahibiz ve bu da ekiplerimizin faaliyetlerini bu yeni duruma hızla adapte etmelerini sağladı. Bilişim (IT) departmanımızın desteği sayesinde tüm bölümler uzaktan çalışır durumda. Dahili toplantılar için sanal yönetim kurulu odaları oluşturmada Zoom veya Skype gibi görüntülü arama sistemleri kullanıyoruz. E-postalar ve aynı video konferans sistemleri aracılığıyla müşteriler ve ortak çalışanlarla iletişim halindeyiz. Satış sonrası servis açısından uzaktan kumanda sistemimiz, çalışan santrallerimizi izlememize ve ihtiyaç duyulduğunda müşterilerimize uzaktan yardımcı olmamıza olanak tanıyor. Şimdilik yerinde veya yüz yüze toplantı gerektirmeyen tüm faaliyetler için çok fazla sorun yaşamıyoruz, öncelikle akıllı çalışmayla ilgili tüm avantajları keşfetmek adına bu deneyimi olumlu bir şekilde kullanabiliriz.

Bizim için temel zorluklar, yerinde faaliyet gösteren bazı projelere ve çeşitli ülkelerde hükümetin kilitlenmesi nedeniyle bazı malzeme siparişlerine bağlı. Ancak ortaklarımız ve tedarikçilerimizle yakın bir şekilde çalışıyoruz ve Covid-19’un projelerimiz üzerindeki etkisini en aza indirgemek için müşterilerimize en iyi şekilde yardımcı olmaya çabalıyoruz.

Olumluyuz ve işbirliği, herkesin sorumluluğu ve güçlerimizi uluslararası jeotermal topluluk olarak birleştirerek, pazara güvenerek, İtalyan ve diğer tüm Hükümetler tarafından uygulanan radikal önlemlerle birlikte bu tehdidi yakında durdurabileceğimizi düşünüyoruz.

Luca Xodo, STEAM S.r.l., Satış ve İş Geliştirme Direktörü

İtalyan hükümeti bu konuda ilk kararları yayınlamadan önce Steam, ilk vakalar keşfi ile kuzey İtalya’da Şubat ayının son haftası itibari ile ofis faaliyetlerinden aşamalı olarak eve taşımaya başladı. Bir hafta sonra, Mart ayının ilk haftasında Pisa’daki ana ofisimizi kapatmaya karar verdik ve geçen hafta Kenya’da sahada çalışan son iş arkadaşımız eve döndü ve şimdi önlem olarak karantinada çalışıyor.

Şirket ruhunu düzenli ekip çalışması ile koruyoruz: Herkes, ofiste olduğumuzda hiç kimsenin kahveyi tek başına almadığı gibi, en az günde bir kez çağrı veya video konferanslarla diğer meslektaşları ile bağlantıda kalma sorumluluğuna sahip. Ayrıca, çevrimiçi olarak birkaç grup toplantısı düzenliyoruz, böylece Steam ailesi aynı ortak vizyonu, düşünceleri ve hedefleri koruyor. Hizmetlerimiz sorunlarımızla devam ediyor, İtalya ve yurtdışındaki müşterilerimiz şimdilik jeotermal gelişimlerine devam ediyor.

Virüsün dünya çapında tüm jeotermal topluluğunu etkileyerek yaz boyunca yayılmaya devam etmesi durumunda gelecekteki işler adına endişeliyiz, ancak mevcut ve gelecekteki yatırımlar için zorlukların özellikle bu günlerde yaşanan çok düşük petrol fiyatından kaynaklanabileceğini biliyoruz. Öte yandan, yenilenebilir enerjiler, insanların bir bütünün parçası olduğumuzu hissederek yeni bir çevre bilincini destekleyebilir. Bana jeotermal topluluğunun bizim için neler yapabileceğini sorarsanız … bu çok basit: Korkmadan yatırım yapmaya devam edin ve sizlere uzaktan yardım etmemize izin verin. Bilgi birikimi (Know-how) maddesel değildir ve bunu birçok şekilde paylaşabiliriz. Olumlu olmak istiyorsak, bu “yeni iş” sürecinin yüz yüze çalışmak mümkün olmasa bile bir toplumu bir arada tutmanın ne kadar önemli olduğunu bize öğretebileceğini düşünüyoruz; telefon görüşmeleri, video konferans, teknoloji ile ilgili her şey insanların birbirleriyle bağlantı kurmasına yardımcı olmatadır.

Belki de gelecekte işadamları olarak çevresel etkimiz daha düşük olacaktır, çünkü düşündüğümüz kadar çok toplantı yapmamıza gerek olmadığını keşfediyoruz. Kişisel tanışma iş için çok önemlidir, ancak bunu yeni duruma uyarlayabiliriz. Geçen haftalarda dünyanın her bir kıtasının birçok ülkesinden şahsen onlarca çağrı aldım: tıpkı uzun süredir dostlar gibi bu meslektaşlarım da yakınlıklarını ifade etmek istediler. Bu benim için şaşırtıcı ve harekete geçiriciydi.

Evet, zorluklarla karşı karşıyayız ve bu devam edecek. Ama birlikte en iyisini yapabiliriz.

Paolo Bertuzzi, Turboden CEO’su

Dünyanın birçok bölgesinde ve özellikle Lombardia Bölgemizdeki Covid-19 virüsünün salgın etkileri nedeniyle mevcut kritik durumu, sağlık sistemi üzerinde oluşan ciddi sonuçları hepimiz biliyoruz.

Tabii ki bu durum, özel hayatımızda ve Turboden çalışanlarının yanı sıra tedarikçilerimiz ve hizmet sağlayıcılarımızın emek faaliyetlerinde ciddi kısıtlamalar ile günlük davranışlarımızı değiştiriyor.

Şirketimiz, İtalyan Hükümeti kısıtlamalarına ve MHI yönergelerinden gelen tüm karşı önlemlere ve seyahat kısıtlamalarına tam olarak uyurken, hem projelerin yürütülmesi hem de satış sonrası / garanti faaliyetleri (en az etki ile) için sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla hala çalışmaktadır. Ayrıca Turboden’in kendisinin iş sürekliliği ve tüm müşterilerimizin yürüttüğü projeler için yeni siparişler sağlamak için çabalıyoruz.

Bu aşağıdakiler sayesinde mümkündür:

  • Turboden faaliyetlerinin esnek bir yapısının benimsenmesi (Turboden ürünlerinin üretim faaliyetlerinin ağırlıklı olarak üçüncü taraf uzman şirketlere taşeronluk olduğu göz önünde bulundurularak; Turboden temel faaliyetleri aslında tasarım, işletmeye alma ve satış sonrası hizmetler / garantiye odaklanmıştır);
  • İtalyan tedarikçilerle sınırlı olmayan küresel bir tedarik zincirinden yararlanma imkanı;
  • Turboden çalışanlarının akıllı çalışma tutumu ve uzaktan izlem ve gözlem (son haftalarda kuvvetle yoğunlaştı);
  • Türbinlerimizi kurduğumuz iki üretim tesisi (İtalya ve Türkiye);
  • Satış sonrası / garanti faaliyetlerini yürütmek üzere yurtdışı şube ağları / üçüncü taraf lisans şirketleri;
  • Mitsubishi Heavy Industries’den uluslararası grup desteği.

Ayrıca, İtalyan Hükümeti tarafından uygulanan sert tedbirlerin, Wuhan Bölgesi’nde ve sıkı sınırlamalara sahip Kırmızı Bölge’nin ve İtalya’nın belirli bölgelerinde olduğu gibi Covid-19 virüsünün genişlemesini içermesine ve azaltmasına izin vereceğinden eminiz.

Bu gerçekleşirse, üretim programı ve göreli güçlükler üzerindeki etkilerin azaltılmış haftalarla sınırlı olabileceğine inanıyoruz.

Bu dönemdeki çabalarımız için tüm çalışanlarımıza ve iş ortaklarımıza ve bu kritik zamanda Şirketimize güven duydukları için tüm müşterilerimize teşekkür ediyoruz. Bu kritik dönemde yeni çalışma tarzı, yeni beceriler geliştireceğimize ve daha güçlü ve yeni zorluklara hazır olacağımızdan eminim.

Kaynak: ThinkGeoEnergy