Haberler

İYTE, Jeotermal akışkanda mineral kazanımı projesi

CRM - jeotermal proje ekibi (kaynak: e-posta bildirimi)
Merve Uytun 25 Tem 2022

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında desteklenen jeotermal akışkandan mineral kazanımı projesi başladı. Benzer konularda Avrupa'da çalışan en güçlü 20 kurum ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) projede yer alıyor.

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında desteklenen  “CRM-geothermal (Raw materials from geothermal fluids: occurrence, enrichment, extraction)” isimli jeotermal akışkandan mineral kazanımı projesi başladı. Proje’de jeotermal akışkanda başta lityum olmak üzere diğer elementlerde araştırılacaktır. Projede akışkanda minerallerin oluşumu, taşınımı ve kazanımı çalıştırılacak ve pilot tesis kurulması planlanmıştır. Projede bu konularda Avrupa’da çalışan en güçlü 20 kurum çalışacaktır. Türkiye’de ise projede İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) yer almaktadır. İYTE de Prof.Dr. Mustafa M. DEMİR ve  Prof. Dr. Alper BABA başkanlığında 3 doktora ve 1 yüksek lisans öğrencisi projede çalışmaktadır.

Proje Hakkında

Jeotermal akışkanlar genellikle AB’nin ‘kritik’ ham maddeler (CRM) olarak kabul ettiği yüksek miktarda elementler taşır. Ön hesaplamalar, tek bir kuyunun bile AB ihtiyaçlarının tek haneli yüzdelerini üretme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Isı ve minerallerin bir arada çıkarılması, yatırım getirisini en üst düzeye çıkarır, çevresel etkiyi en aza indirir, ek arazi kullanımı gerektirmez, madencilik mirası bırakmaz, sıfıra yakın karbon ayak izine sahiptir ve yerel CRM tedarikine olanak tanır.

CRM-jeotermal, CRM ve jeotermal rezervuarlardan gelen ısının ortak üretimini önermektedir. Jeotermal akışkanlardan yenilenebilir bir enerji kaynağından (yer altı ısısı) faydalanmakla CRM tedarikinin faydalarını birleştirir. Bu ortak yapım aynı zamanda açık ocaklar, atık havuzları veya maden atık yığınları gibi görünür büyük ölçekli kurulumları da önler. Minimum çevresel ayak izine sahiptir ve olumlu sosyal ve ekonomik etkileri beklenmektedir. Bu nedenle, “jeotermal akışkanların kullanım kademelerinin” değer zincirlerini en üst düzeye çıkardığı ve fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılmasına yönelik bir kolaylaştırıcı olduğu Avrupa jeotermal gelişimi ile mükemmel bir şekilde uyumludur.

Detaylı bilgi için projenin resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: E-posta bildirimi