Haberler

İzlanda Reykholt’ta yeni küçük ölçekli jeotermal santral kuruldu

İzlanda Fludir Climeon üniteleri (kaynak: Climeon)
Cannur Bozkurt 1 Mar 2021

İzlandalı ortağı Varmaorka ile Climeon, İzlanda'daki ikinci küçük ölçekli jeotermal enerji santralini Reykholt'ta kurdu. Tesis, elektrik üretecek ve yerel bölgesel ısıtma ağına besleyecek.

İsveçli ORC ısı enerjisi teknolojisi sağlayıcısı Climeon, İzlandalı şirket Varmarorka ile küçük ölçekli bir jeotermal enerji santralini devreye aldığını bildirdi. Tesis, İzlanda’nın batısındaki Reykholt’ta, ülkenin başkenti Reykjavik’ten arabayla yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan, Varmaorka’nın ve İzlanda’daki Climeon’un ikinci santalidir.

Climeon CEO’su Jan Bardell, konuya ilişkin; “İzlanda’da başka bir ‘Isı Gücü’ kurulumunu devreye aldığımız için çok gururluyuz. Climeon’un teknolojisiyle elektrik üretiminin bölgesel ısıtmayla uyumlu olduğunu göstermek bizim için önemli bir adım” dedi.

Reykholt’taki jeotermal enerji santrali 300 kW kapasiteye sahip ve taşrayı desteklemek için yerel müteahhitlerin yardımıyla inşa edildi. Santral, aynı zamanda bir bölgesel ısıtma ağına bağlı olan Climeon ve Varmaorka’nın inşa ettiği ilk santraldir. Jeotermal akışkan, ilk olarak Climeon’un Isı Gücü teknolojisi ile elektrik üretimi için kullanılmakta ve ardından bölgesel ısıtma ağına gönderilmekte.

İlk aşamada iki Climeon modülünün devreye alındığı tesiste, önümüzdeki haftalarda tüm elektrik santrali tamamlanacak ve tam ölçekli operasyon için optimize edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy