Haberler

İzlanda, Reykjavik yakınında okyanus manzaralı jeotermal lagün açılacak

Planlanan okyanus kıyısı jeotermal lagün (kaynak: Sky Lagoon / Pursuit)
Cannur Bozkurt 17 Haz 2020

İzlanda'nın Reykjavik bölgesinde, Kanada cazibe ve misafirperverlik şirketi Pursuit tarafından geliştirilen okyanus kıyısı jeotermal lagünü için inşaat başladı.

Cazibe merkezleri ve otelcilik şirketi Pursuit, açıkladığı planları ile Reykjavik bölgesinde planlanan birinci sınıf okyanus kıyısı jeotermal lagün için 2020 baharında açılış yapacağını duyurdu.

Kópavogur’da Kársnes Limanı, Reykjavik’in şehir merkezi ve ikonik kent simgelerine sadece birkaç dakika uzaklıkta yer alan Sky Lagoon’den, hayranlık uyandıran gün batımları, Kuzey Işıkları ve karanlık gökyüzü manzaraları ile noktalanmış geniş okyanus manzaralarını izlenebilecek.

Sky Lagoon Genel Müdürü Dagny Petursdottir duyuruda şunları paylaştı: “İzlanda’nın en çarpıcı okyanus kıyısındaki konumlarından birinde olağanüstü bir jeotermal lagün deneyimi geliştirme planlarını açıklamaktan mutluluk duyuyoruz. Atlantik Okyanusu’nun dramatik arka planında, ancak Reykjavik’in canlı kent merkezine çok yakın olan bu alan, konukların gençleştirici ve dinlenmesini, rahatlamasını, etkileyici okyanus manzaralarını çekerken jeotermal suların parlak güçleri aracılığıyla zihin, beden ve ruhla bağlantı kurmasını sağlayacak .”

Lagünün tasarımı, İzlanda’nın nefes kesen ve sinematik manzaralarından ilham alarak şehir içinde bir vaha yaratıyor. Engelsiz 70 metrelik sonsuz kenarın, okyanus manzarasına karışacak görsel bir etki yaratması öngörülüyor. Diğer tasarım öğeleri İzlanda kültüründen etkilenerek İzlanda çim evleri ve İzlanda geleneğine dayanan restoratif spa benzeri ritüeli modellenen farklı bir konuk deneyimi yaratıyor.

Doğal jeotermal sularda dinlenmek, İzlanda’daki kültürün ayrılmaz bir parçası. Sky Lagoon’un çok duyulu vahası, soğuk havuz ve sauna deneyimlerinin yanı sıra okyanus kenarında sonsuz bir tasarıma sahip olacak.

İzlanda geçtiğimiz günlerde 15 Haziran’da küresel sağlık krizi nedeni ile kapatılan sınırlarını yeniden açacağını duyurdu.

Sky Lagoon hakkında daha fazla bilgi için skylagoon.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: ThinkGeoEnergy