Haberler

İzlanda ve Polonya jeotermal enerji konusundaki işbirliğini derinleştirecek

Varşova, Polonya (kaynak: flickr / Nikos Roussos, creative comons)
Cannur Bozkurt 9 Mar 2020

İzlanda ve Polonya, Polonya'da ısıtma için jeotermal enerji kullanımı konusundaki işbirliğini artırmayı planlıyor. İzlanda'nın jeotermal bölgesel ısıtma konusundaki deneyimi ile Polonya, ülkedeki jeotermal ısıtma projelerini geliştirmek için bu teknik bilgi birikiminden yararlanmayı umuyor.

İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Johannesson’un üç günlük resmi ziyareti sırasında Polonya Cumhurbaşkanı Andrezej Duda, İzlanda ve Polonya’nın jeotermal enerji konusundaki işbirliğini derinleştireceklerini bildirdi.

Polonya hala kömür yakıtlı ısıtmaya büyük oranda güven duyduğundan, kış aylarında hava kalitesini artırma konusunda zorluklar yaşıyor. Jeotermal enerji ise, ısıtma sektörünü ve dolayısıyla havayı temizlemenin bir yolu olarak görülmekte. Avrupa Birliği’nin finansmanı ile ülke aslında kalkınmayı desteklemek için bir jeotermal fon oluşturdu.

Jeotermal enerji, alüminyum, balıkçılık ve gemi inşa endüstrisinin yanı sıra ülke için ortak bir ilgi alanı olarak görülmekte.

Basın toplantısında Başkan Duda, Polonya’nın “muazzam miktarda jeotermal enerjiye sahip olduğunu” söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “İzlanda’nın bu alanda mutlak lider olduğunu” söyledi. “Burada bu alanda İzlanda’nın deneyimlerini uygulama olasılığını tartıştık,”.

Kaynak: ThinkGeoEnergy