Haberler

İzlanda’da jeotermal tesisde planlanan karbon giderme ve depolamanın önemli ölçüde genişletilmesi

Hellisheidi jeotermal enerji santrali, İzlanda (kaynak: CarbFix)
Cannur Bozkurt 2 Eyl 2020

İzlanda'da, Hellisheidi jeotermal enerji santralinde karbon giferme ve depolamayı önemli ölçüde artıracak yeni bir tesis için çığır açan bir anlaşma duyuruldu.

Climeworks ve İzlanda’daki meslektaşları, karbon depolama öncüleri ve İzlandalı jeotermal enerji sağlayıcısı ON Power, çığır açan anlaşmalar imzaladıklarını bildirdi. Anlaşma çerçevesinde, İzlanda’da karbon giderimi ve depolamasını önemli ölçüde artıracak yeni bir tesisin temeli atılacak. Yeni tesis, yılda 4,000 ton karbondioksiti havadan kalıcı olarak uzaklaştırabilecek.

Anlaşmalar, iklim değişikliğiyle mücadelede önemli bir kilometre taşını belirledi: Havadaki karbondioksiti gidermek adına bu ölçekte bir proje için teknolojilerin ilk kez birleştirildiğini gösteriyorlar.

ON Power ile yapılan anlaşma kapsamında Climeworks, havadan CO2 yakalamak için Jeotermal Park içinde tesisler inşa edecek. Climeworks’ün doğrudan hava yakalama teknolojisi (DAC) kullanılarak yapılacak. ON Power tarafından sağlanan jeotermal güç ve ısı, DAC teknolojisine güç sağlamak için sürekli bir yenilenebilir enerji kaynağı sağlayacak.

Climeworks’ün Carbfix ile anlaşması, CO2’nin doğal yeraltı mineralizasyonu yoluyla güvenli bir şekilde depolanmasını sağlar. İzlanda’da yeraltı bazaltik kaya oluşumları, bu işlem için ideal koşulları sağlamakta ve CO2 depolaması için kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için karbon gideriminin ölçeğinin büyütülmesi çok önemli olduğundan bu anlaşmaların ortak çabaları özellikle önemlidir ve bu teknolojilerin devam eden gelişimi, iklim değişikliği ile mücadelede oyunun kurallarını değiştirebilir.

Climeworks’ün kurucu ortağı ve CEO’su Jan Wurzbacher: “ON ve Carbfix ile olan bu işbirliği, havamızdaki CO2’yi azaltmada ileriye doğru büyük bir adımı işaret ediyor. İzlanda’daki saha ideal koşulları sağlıyor: yenilenebilir enerji tedariki ve havada tutulan karbondioksitimiz için güvenli ve doğal bir depolama alanı. Tüm ortaklar öncü çözümler geliştirmiş, kendi alanlarında uzman kişilerdir. Ortaklarımızla birlikte, karbondioksitin atmosferden kalıcı ve güvenli bir şekilde uzaklaştırılmasını bir sonraki seviyeye taşımaktan gurur duyuyoruz” dedi.

Carbfix CEO’su Edda Sif Pind Aradóttir konuya ilişkin şöyle konuştu: “Tescilli Carbfix ve Climeworks teknolojilerinin birleşimi, iklim eyleminde bir dönüm noktası oluşturarak, halihazırda atmosfere salınan CO2’yi kalıcı olarak yakalayıp hızla yeraltına depolamamıza olanak tanıyor. Bu teknolojilerin sürekli olarak geliştirilmesi ile, bir iklim felaketinden kaçınılabilirken aynı zamanda küresel ekonomi için yeni bir endüstriyel alan oluşturulabilir. Climeworks, ON ve Carbfix arasındaki bu anlaşma, bu hedefe yönelik önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.”

ON Power CEO’su Berglind Rán Ólafsdóttir ise şu açıklamalarda bulundu: “ON Jeotermal Parkı, Hellisheiði Elektrik Santrali’nin kaynaklarını jeotermal operasyonlar alanında değer yaratmak ve yeniliği teşvik etmek için sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde kullanan şirketlerin mekandır. Bu anlaşma bizi, bu vizyonu gerçekleştirmeye büyük bir adım daha yaklaştırıyor. ON, Carbfix ve Climeworks arasındaki işbirliği, yenilikçi projelerin küresel ısınmaya yönelik çözümlerden birini oluşturmak ve büyütmek için nasıl bir araya gelebileceğini gösteriyor. ON Power olarak bizler bu işbirliğinden son derece gurur duyuyoruz ve gelecekte Climework operasyonlarını desteklemeyi dört gözle bekliyoruz.”

Carbfix ve Climeworks, 764760 numaralı hibe sözleşmesi kapsamında Avrupa Birliği’nin Ufuk 2020 araştırma ve yenilik programından fon almıştır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy