Haberler

İzlanda’da planlanan coğrafi iklim Biodome, dünyadaki şehirler için örnek çalışma olarak görülüyor

Biyo-kubbenin iç tasarım çizimleri (kaynak: Aldin-Biodome)
Cannur Bozkurt 11 Mar 2020

Reykjavik, İzlanda'da planlanan jeotermal iklim biyo-kubbe ‘Aldin Biodome’, biyo-kubbeyi ısıya bağlamak için doğal kaynak olarak tarım ve rekreasyonu jeotermal enerji ile birleştirmede ilginç bir örnek çalışma olarak görülmekte.

İzlanda’nın Reykjavik kentinin çevresindeki doğal bir vadide inşa edilmesi planlanan ALDIN Biodome (biyo-kubbe), dünyadaki şehirler için ilginç bir örnek çalışma olarak görülüyor. Kubbenin temel amacı insanları doğaya yeniden bağlamak ve sağlıklı yaşam tarzını sürdürülebilir ve ticari olarak uygulanabilir bir şekilde teşvik etmek. Biyo-kubbe (Biodome) ile plan, bitki ve sebzeleri yetiştirmek için yeşil enerji kullanmak ve doğal olarak davetkar alanlarda insanların bedenlerinin ve ruhlarının gelişmesine yardımcı olmak.

Biodome, jeotermal ve dikey tarım teknolojilerini tesis tarzı bir sera / biyo-kubbe alanında birleştirmekte. Proje, yerliler için yaşamı iyileştirme, turizm ve misafirperverliği dönüştürme vizyonuna sahip. 5.000 metrekarelik alanda gerçekleştirilecek projenin planlandığı şekilde tamamlanması durumunda, açılışın 2023’de olması öngörülüyor. Biodome’dan Reykjavik şehir merkezine arabayla yaklaşık 10 dakikada ulaşabiliyor.

Projeye ilişkin detay açıklamaya Arctic Today’in makalesinden ulaşabilirsiniz.

ALDIN’in ana faaliyetleri üç ana bölüme ayrılan Biodome’un içindedir. Konuklar önce bir farmlab ve plaza olan Dalbaer’den geçerek çoğunlukla çim çatı altında olacaklar. Buradan konuklar iki farklı iklim kontrollü bölgeye yürüyebilecekler. Akdeniz iklimi olan Laufás ve tropikal iklimi olan Hraunprýdi. Aldin’in açık alanında odak noktası, doğal çevrenin uyumu, ilginç bitkilerin yetiştirilmesi, açık havada eğlenmek isteyenler için eğlence ve oyun alanları olacak.

Dalbaer’de vurgu, konukların çiftlikten masaya, üstün kalite ve tazelik gibi tüm kentsel tarım sürecini deneyimlemelerine izin vermek olacak. İnsanların ürünleri ‘farmlab’dan veya diğer yerel çiftçilerden satın alabileceği bir de pazarı var. Bu alanda ayrıca toplantı olanakları, restoran ve kafe de yer alacak.

Laufás ve Hraunprýdi, kendilerine ait aurası ile muhteşem bitkiler içeren bahçeler destekleyecek. Orada konuklara mekanları deneyimlemekle iç içe çeşitli tadların keyfine varması planlanıyor. Laufás’da konuklar ağaçların altında rahatça çalışabilecek veya toplantılar yapabilicek ve Hraunprýdi’nin içinde arabuluculuk ve yogaya adanmış bir alan olacak.

Kaynak: ThinkGeoEnergy