Haberler

İzlanda’daki Hellisheidi jeotermal tesisinde balık yemi için mikro alg üretimi

Hellisheidi jeotermal santrali, İzlanda (kaynak: ThinkGeoEnergy)
Cannur Bozkurt 9 Mar 2020

İzlanda'da Hellisheidi jeotermal enerji santralinde Algaennovation, balık yemi için kullanılacak yosunların üretilmesine yardımcı olacak üretim tesisleri tasarlamak ve inşa etmek için İzlandalı mühendislik firması Mannvit hizmetlerine başvurdu.

İzlandalı mühendislik şirketi Mannvit, Reykjavik, İzlanda yakınlarındaki Hellisheidi jeotermal enerji santralinde kurulan mikro-algea üretim tesisi hakkında ilginç bir genel bakış paylaştı.

İzlanda’daki Algaennovation mikro-algea küçük balıklar için yem üreten ve mikro alg büyümesi için yeni teknolojiler geliştiren bir şirkettir. Mannvit, Algaennovation ile İzlanda’daki son teknoloji tesislerini kurmak için çalışan bir mühendislik firmasıdır.

Mannvit, şirketin Geothermal Park ON’da Hellisheidi jeotermal sanayi parkında bulunan tesislerinin inşası için mühendislik hizmetleri sağlamıştır. Mannvit, üretim tesisi için tüm mühendislik tasarımı, kontrol sistemleri mühendisliği, tedarik ve proje yönetiminden sorumlu olmuştur. Başlangıçta balık yetiştiriciliği için yem olarak satılması planlanan üretim, ileride insan tüketimi için de geliştirilebilecektir. Proje, Algeaennovation’ın üretim için sıcak ve soğuk su, elektrik ve karbondioksit aldığı Hellisheidi Jeotermal Enerji Santrali’nde ON tarafından kullanılan enerjinin daha fazla kullanılması yönünde çok olumlu bir adımdır. Üretim, İzlanda’daki bir atık-değer döngüsü ve sürdürülebilirlik yolunda önemli bir ilerlemedir.

Üretim süreci negatif karbon ayak izine sahiptir, yani alg büyümesi için CO2 kullanır ve sonuç olarak biyokütlenin üretimine atmosfere salınmasından daha fazla CO2 tüketilir.

Projenin bir parçası olarak Mannvit, yapısal ve elektrik mühendisliği, HVAC, Kontrol sistemlerinin tasarımı, programlanması ve devreye alınması ve proje yönetimi üzerinde çalışmıştır.

Algaennovation hakkında

Algaennovation, balık larvalarının, kabukluların ve yumuşakçaların hayatta kalma ve büyüme oranını artırarak besin kompozisyonlarının genel olarak iyileşmesine neden olmakta, yıl boyunca yüksek Omega-3 alglerinin tutarlı bir şekilde tedarik edilmesini sağlamaktadır. Algaennovation’ın patentli, iç mekan, kontrollü ve optimize edilmiş süreci, geleneksel bir omega-3 üretim tesisine kıyasla tatlı suyun % 1’inden daha az, arazinin % 1’inden daha azını gerektirir. Ayrıca karbon negatiftir. Buna ek olarak, yeni tesis, atık su değerini bir atığa dönüştüren süreçte İzlanda’daki dünyanın en büyük jeotermal enerji santrallerinden biri olan Hellisheidi jeotermal santralinde bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy