Haberler

İzlanda’daki Kopsvatn jeotermal santralinde kapasite artışı

Kópsvatn jeotermal tesisi, Fludir / İzlanda (kaynak: Climeon)
Merve Uytun 22 Nis 2021

İzlandalı geliştirici / operatör Varmaorka, İzlanda Fludir'deki Kopavatn jeotermal tesisinin kapasitesini 1,2 MW'a çıkaran dört ek modül devreye aldı.

İsveçli ORC teknoloji sağlayıcısı Climeon, İzlanda’nın Flúdir kentindeki Kópsvatn jeotermal enerji santrali için dört ek ısı güç modülü devreye aldığını duyurdu. Bu, santralin maksimum kapasitesini 600 kW’tan 1,2 MW’a çıkarıyor.

2019 yılında, Climeon ve Varmaorka’nın ilk elektrik santrali İzlanda’nın Flúdir kentinde faaliyete geçti. Santrala maksimum 600 kW kapasite sağlayan dört Isı Gücü modülü kuruldu. 2020 yılında Varmaorka, su akışını artıran jeotermal kuyu pompasını değiştirdi ve 2021’in başında yeni bir soğutma çözümü devreye girdi. Tesisteki gelişmeler elektrik santralini genişletmeyi mümkün kıldı ve bu nedenle, şimdi ek dört Isı Gücü modülü kuruldu.

“Bu, Climeon için harika bir kilometre taşı. Modüler ve ölçeklenebilir bir sistemin faydalarını ve uzun süredir müşterinin finansman yetenekleri geliştikçe kademeli genişlemeyi nasıl mümkün kıldığını biliyoruz. Bu devreye alma ile uygulamayı hayata geçiriyoruz ”diyor Climeon CEO’su Jan Bardell.

Genişlemeden sonra, santralin maksimum kapasitesi 1,2 MW’a ulaşıyor ve şu anda elektrik şebekesine yenilenebilir elektrik sağlayan toplam sekiz Isı Gücü modülü bulunuyor. Önümüzdeki haftalarda kurulum, tam ölçekli operasyon için optimize edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy