Haberler

İzlandalı ve Endonezyalı firmalar küçük ölçekli jeotermal kalkınma konusunda işbirliği imzaladı

İmza töreni, 30 Kasım 2020 (kaynak: North Tech Energy)
Cannur Bozkurt 4 Ara 2020

NewQuest Geotechnology & North Tech Drilling, Endonezya'da küçük ölçekli jeotermal gelişimin yanı sıra enerji depolama ve CO2 yakalama için stratejik bir ortaklık imzaladı.

İzlandalı jeotermal geliştirme uzmanı North Tech Energy (NTE), Endonezyalı kardeş şirketi PT North Tech Drilling (NTD) aracılığıyla PT NewQuest Geotechnology (NQ) ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Şirketler jeotermal imtiyazları geliştirmek için güçlerini birleştirecekler. Birlikte, enerji depolaması geliştirecek ve pazara karbon yakalama çözümleri getirecekler. Ayrıca, Endonezya’da endüstriden salınan CO2’i yakalamayı hedefliyorlar.

PT North Tech Drilling ve PT NewQuest Geotechnology, elektrik talebinin düşük olduğu ancak çok ihtiyaç duyulduğu alanlarda mini jeotermal enerji santrali geliştirmeye odaklanacak. Mini jeotermal sondaj ve enerji santrali çözümlerinin kullanılması, çevresel ayak izinin % 80 oranında; büyük ölçüde azaltılması anlamına geliyor. Her iki taraf da toplum sorumluluğuna büyük ölçüde odaklanmış ve Endonezya’nın yerel topluluklarına küçük işletmeler kurma ve değer yaratmayı artırma fırsatı verme hedefindeler.

NTE CEO’su Geir Hagalinsson, “NTD ile NQ arasındaki ortaklık konusunda son derece heyecanlıyım. Endonezya’da yapılan yenilenebilir enerjiye yönelik yeni düzenleme, yeni tarife hedeflerini karşılamayı zorlaştırdı. Bunun Endonezya hükümetinin gittiği doğru yön olduğunu düşünüyoruz ve bu, hem kurulum hem de çalıştırma sırasında daha yüksek verimliliğe ve daha az maliyetli yeni enerji santrali ekipmanı getirerek şirketleri kalıpların dışında düşünmeye teşvik ediyoruz. ”

NQ’nun kurucusu Dr. Yunus Daud, “Bu ortaklığı duyurmaktan mutluluk duyuyorum, iş ittifakımızın stratejik tarafının ileriye doğru gittiğini görüyorum: düşük mod T, ince delikli ve mini jeotermal enerji santralinde önemli bir oyuncu olmak. Ortakşığımız aynı zamanda, şu anda dünyanın en büyük jeotermal enerji üreticisi olma yolunda ilerleyen Endonezya hükümetini desteklemek için NQ Akademisi aracılığıyla NQ programına uygun olarak Endonezya’nın jeotermal insan kaynaklarının kapasite geliştirmesini artırmaya kararlıdır.”

“NQ-NTD ortaklığı gücü bir araya getiriyor: jeotermal keşifte uzun deneyimler, engin beceriler ve jeolojik çalışmalardan, kaynak değerlendirmesinden, kuyu hedeflemesinden ve ince kuyu sondajından elde edilen toplam jeotermal keşif servisleri aracılığıyla hizmetleri hızla optimize etmemize olanak tanıyor.”

“Bu ortaklık için minnettarız çünkü bu, NQ’nun başardığı ve yaptığı şeyin uluslararası kabulü. Bu ortaklık, NQ’nun 29 Eylül 2020’de “En İyi Jeotermal Arama Hizmeti Şirketi” kategorisinde Endonezya Jeolog Derneği (IAGI) Exploration Awards 2020’yi kazanmasından iki ay sonra imzalandı. NQ için bu bir onur, gurur ve özellikle Endonezya ve diğer ülkelerdeki jeotermal gelişim için daha fazlasını yapmak adına bir fırsattır.”

Anlaşmada belirtildiği gibi, bu ortaklık şunları kapsıyor: Endonezya’da jeotermal enerji santrali geliştirmek, Endonezya’ya Isı / Güç Depolama ve Karbon Yakalama Depolaması getirmenin yanı sıra, hem Endonezya hem de küresel pazarda jeotermal keşif hizmetlerinde sinerji yaratmak.

Ortaklığın imzalanması, 30 Kasım 2020 tarihinde Depok Greater Jakarta’daki NQ ofisinde, NQ Kurucusu Dr. Yunus Daud ve NTD Genel Müdürü Ir Antonaria MA arasında gerçekleştirildi. İmza da sanal olarak takip edildi.

Kaynak: ThinkGeoEnergy