Haberler

İzlanda’nın kuzeyinde jeotermal operasyonlarda silis açısından zengin kozmetik ürünler geliştirmek

Myvatn Gölü jeotermal alanı, İzlanda (kaynak: flickr / Bill Ward, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 May 2020

Landsvirkjun ve MýSilica, İzlanda'nın kuzeyindeki Landsvirkjun'un silika açısından zengin jeotermal akışkanından elde edilecek malzeme ile cilt ve kozmetik ürünlerinin araştırılması, geliştirilmesi ve üretimi konusunda ortaklık kuruyor.

2020 yılının Nisan ayı sonlarında yayımlanan İzlanda ulusal enerji şirketi Landsvirkjun ve MýSilica, Mývatn bölgesindeki yenilik ve gelişimi desteklemek için güçlerini birleştirdiklerini açıkladı.

Landsvirkjun ve MýSilica, İzlanda’nın kuzeyindeki Landsvirkjun’un jeotermal istasyonlarınca üretilen, jeotermal su kaynaklı, silikaca zengin cilt ve kozmetik ürünleri araştırmak, geliştirmek ve üretmek için bir sözleşme imzaladı. Landsvirkjun yenilikçi ve çok kullanımlı jeotermal kaynak projelerini desteklemek için bir tesis geliştiriyor ve MýSilica tesisi ilk kullanan şirket olacak.

Proje, enerji üretimi için elde edilen jeotermal akışkandan özellikle silis içeren, mineralce zengin zengn hammaddelerin çıkarılmasını araştıracak. Malzeme daha sonra doğal cilt bakım ürünleri üretmek için kullanılacak.

Sözleşme, Landsvirkjun’un enerji üretim birimi tarafından yaratılan çoklu enerji ve akışkandan daha fazla değer yaratma çabasının bir parçası olarak ortaya çıktı. Proje, doğal kaynak kullanımının verimliliğini artırarak yerel topluluklara yenilikçi projeler ve gelir kaynakları geliştirmeleri için fırsatlar yaratacak.

MýSilica cilt bakım ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi ve pazarlaması konusunda uzmanlaşmış yenilikçi bir şirkettir. MýSilica ekibi, jeotermal akışkandan elde edilen doğal kaynakların kullanımı ve ürünlerin geliştirilmesi konusunda yılların derinlemesine deneyimine sahiptir.

MýSilica’nın kurucusu ve CEO’su Fida Abu Libdeh; “Hemen İzlanda’nın kuzeyindeki, özellikle Mývatn bölgesindeki manzaranın doğal güzelliği karşısında büyülenmiştim. Doğal kaynakların inovasyon ve değer yaratma yoluyla doğa ile uyum içinde daha fazla kullanılması için çeşitli fırsatlar belirledik. Proje bir süredir devam ediyor ve bu önemli bir dönüm noktası. İzlanda’nın kuzeyinde aldığımız destek için minnettarız. Landsvirkjun ile değerli ve güçlü bir ortaklık kurmayı dört gözle bekliyoruz” dedi.

MýSilica, Fida Abu Libdeh tarafından kurulan ve İzlanda’daki jeotermal akışkandan üretilen % 100 doğal Silika mineral takviyelerini başarıyla geliştiren ve satan bir şirket olan GeoSilica’ya bağlıdır.

Landsvirkjun CEO’su Hörður Arnarson konuya ilişkin; “İzlanda’nın kuzeyindeki başlangıç ​​ve inovasyon projelerinin geliştirilmesinden memnuniyet duyuyoruz. Operasyonlarımızdan kaynaklanan enerji ve akışkandan elde edilecek malzemelerin, MýSilica gibi yenilikçiler için heyecan verici fırsatlar sağlayabileceğine inanıyoruz. Şirket, sürdürülebilir kalkınmanın ve verimli kaynak kullanımının büyümesini destekleyen ekonomik döngünün önemli bir parçası haline gelebilir” diye konuştu.

Mývatn Gölü yakınlarında Bjarnarflag ve Krafla jeotermal enerji santralleri ile Mývatn Doğa Banyoları, doğal jeotermal kaplıca bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy