Haberler

İzmir Dikili, jeotermal ile ısıtılan Türkiye’nin en büyük modern seracılık merkezi olacak

İzmir Dikili'den görünüm (kaynak: Dikili Belediyesi web sayfası)
Cannur Bozkurt 25 Kas 2019

Dikili’de toplamda 3 bin metrekarelik alanın 2 bin metrekaresinde, Jeotermal kaynakların kullanılacağı Türkiye'nin en büyük modern seraları yapılacak. Seralarda yıllık 80 bin ton yaş sebze ve meyve üretiminin yapılması hedefleniyor.

İzmir’in Dikili ilçesinde, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteği ile İsmetpaşa Mahallesi’nde, yerleşim yerlerine uzak bir notadaki 3 bin dekarlık sazlık ve bataklık alan, Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi olarak belirlendi. Sıcak su kaynaklarının bulunduğu alanın 2 bin metrekarelik bölümünde jeotermal ısıtma ile seracılık yapılması planlanıyor.

Bölgede, seralarda yetiştirilecek ürünlerin işlenmesi, depolanması gibi endüstriyel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için tesisler de kurulması ve projenin tamamlanmasının ardından Dikili’nin, Türkiye’nin en büyük modern seracılık merkezi olması öngörülüyor.

Proje ortaklarından Bergama Ticaret Odası Başkanı Fikret Ürper, konuya ilişkin şu açıklamlarda bulundu:

“Yapılacak olan 2 bin dönümlük sera faaliyetinin alt yapı ve üst yapı yatırım tutarı yaklaşık 1 milyar TL. Yılda 80 bin ton domates üretimi öngörülüyor. Böylece 150 milyon dolara yaklaşan bir girdi sağlanacak. Üretilen ürünlerin birçoğu ihraç edilecek.”

Seraların jeotermal kaynaklar ile ısıtılacağını belirten Ürper ayrıca, jeotermalin yenilenebilir bir enerji olduğunu ve çevreye zarar vermediğini belirtti. Bu enerji kaynağı ile işletmelerin yurt dışı pazarında daha rekabetçi olabileceğini belirten Ürper, firmaların, ürünleri yurt dışındaki pazarlardan gelecek talebe göre çeşitlendirebileceğini söyledi.

Projeye olan desteklerini belirten İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ise Türkiye’nin 2023 yılında 150 milyar dolar tarımsal üretim, 40 milyar dolar tarımsal ihracat hedefi doğrultusunda bu yatırımın büyük payı olacağını belirtti. Kestelli sözlerine şöyle devam etti: “Yıllık 80 bin ton yaş meyve ve sebze üretimiyle tarım sektörüne katkı koymanın yanında, 3 bin 500 kişiye istihdam da sağlayacak. Türkiye’nin hedeflerine ulaşabilmesi için tarımsal üretimde ölçek yükseltmeye ve tarımsal ticarette sistem oturtmaya ihtiyacı var. Tarım OSB’lerinin ve Ürün İhtisas Borsası’nın bu anlamda büyük katkı yapacağına inanıyorum.”

Kaynak: Akşam