Haberler

İzmir Torbalı’da okul bahçesinde sondaj eğitimi

Torbalı Meslek Yüksek Okulu, sondaj eğitimi (kaynak AA, fotoğraf Mahmut Serdar Alakuş)
Cannur Bozkurt 12 Mar 2020

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu Sondaj Teknolojileri Bölümü öğrencileri, teorik eğitim yanında okul bahçesine kurulan makinelerle 50 metre derinliğe kadar sondaj yaparak uygulamalı eğitim alıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Torbalı Meslek Yüksekokulu Sondaj Teknolojileri Bölümünde eğitim gören öğrenciler, teorik derslerinin yanı sıra okulun bahçesinde Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğünden (MTA) ve bazı kurumlardan edinilen sondaj makineleri ile uygulamalı sondaj eğitim yapma imkanı buluyor.

Okuldan mezun olan öğrenciler, Türkiye’nin değişik yerlerindeki petrol, jeotermal, maden kuyuları ya da başka sondaj alanlarında rahatlıkla iş bulabiliyor.

Torbalı Meslek Yüksekokulu Sondaj Teknolojileri Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Zülfü Demirkıran, AA muhabirine, bölümlerinin 1992’de kurulduğunu ve Türkiye’deki bu alanda 3 okuldan biri olduklarını belirtti.

Sondajcılığın oldukça önemli bir dal olduğunu belirten Bölüm Başkanı, alanın güncelliğini her zaman koruyacağını, hatta belki gelecekte, başka gezegenlerde de sondaj yapılabileceğini söyledi. Demirkıran ayrıca sondaj işleminin tehlikeli bir iş alanı olduğunu ve mutlaka eğitimli teknikerler tarafından yürütülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’de sondör ihtiyacı açığını, okullarındaki eğitim ile kapatmaya çalıştıklarını belirten Demirkıran, bölüm mezunlarının çok rahatlıkla iş bulabildiğine dikkati çekti. Demirkıran sözlerine şöyle devam etti: “Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu petrol sondajlarında, jeotermallerde, maden sondajlarında, yer yer jeoteknik sondajlarda, depremle ilgili sondaj çalışmalarında görev alıyor. İşini iyice öğrenmiş ustalar 9-10 bin lira ücret alıyorlar.”

Okulun ikinci sınıf öğrencilerinden Ümit Karadeniz ise, 2012’den bu yana sondör olarak çalıştığını, mesleğini ilerletmek için bu bölümü tercih ettiğini belirterek şu açıklamada bulundu: “Ülkemizin yer altı kaynakları zengin ve her zaman sondaj için bir çalışma yürütülüyor. Mesleğinizde ilerlemeniz için diploma gerekiyor. Ben de mesleğimde ilerleyerek farklı makineler ile sondaj yapabilmek adına sondaj bölümde eğitim alıyorum.”

Kaynak: Anadolu Ajansı