Haberler

Japonya’da jeotermal santraller için sabit bedel tarifesi devam ederken güneş ve rüzgar için açık artırma sistemi tanıtıldı

Shibuya, Tokyo, Japonya (kaynak: flickr / Guwashi999, creative commons)
Cannur Bozkurt 17 Ağu 2019

Japon hükümeti, sabti bedel tarife (FIT) sistemini yenilenebilir enerji teknolojilerinden jeotermal, biyokütle ve küçük ölçekli üretim için uyarlarken, güneş ve rüzgar için toptan / ihale sistemi sundu.

Bu yılın haziran ayında, Japonya, “işletmelerin ve başkalarının yenilenebilir enerji kaynaklarından üreterek sattıkları elektriğin (güneş ve rüzgar gibi) sabit fiyat uygulamasına ilişkin durumu kaldırmak isediğini” duyurmuştu.

Konuyla ilgili bilgi kaynaklarına göre hedef, büyük ölçekli santraller kullanan işletmeler tarafından üretilen elektrik için rekabetçi bir teklif sistemi benimsemek amacıyla 2020 mali yılında ilgili bir kanunda değişiklik yapılmasıyla kamu üzerindeki maliyet yükünü azaltmaktı.

Geçtiğimiz hafta Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığından konuya ilişkin şu açıklama yapıldı: “Güneş ve rüzgar enerjisi üretim şirketleri tarafından üretilen elektriğin, belirlenen bir fiyatla alınması sisteminden yeni sunulan sisteme geçmek için bir sonlandırma planı hazırlandı. 2020’de ilgili yasaların revize edilmesi amaçlanıyor. Yenilenebilir enerji satın alma maliyetindeki artıştan dolayı tüketiciler üzerindeki yük artmakta. Yeni bir sistemin devreye sokulması maliyetleri düşürecek ve yenilenebilir enerjinin yayılmasını artıracak .”

Sosyal medyada vurgulandığı gibi, ticari güneş ve rüzgar üretimi için FIT’in toptan / ihale sistemi ile yer değiştirmesine rağmen, jeotermal, biyokütle ve küçük ölçekli üretim santrallerinde sabit fiyat uygulamasına devam edilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy