Haberler

Japonya’da JOGMEC tarafından fon almak için seçilen 24 jeotermal enerji projesi

2019 Aralık duyurusu kapsamında finansman alan jeotermal projeler (kaynak: METI)
Cannur Bozkurt 14 Şub 2020

Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI), JOGMEC tarafından yönetilen Jeotermal Enerji Üretimi için Kaynak Geliştirme FY2019 Araştırma Projesi için 24 başarılı başvuru sahibi belirledi.

Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (METI), yedisi yeni proje ve 17’si geçmiş yıllardan devam eden Jeotermal Enerji Üretimi için Kaynak Geliştirme FY2019 Araştırma Projesi için 24 başarılı başvuru sahibini belirledi.

Bu proje, jeotermal enerji üretimini endüstrilere daha fazla tanıtmayı ve bu amaçla, işletmelerin jeotermal enerji üretimi için fizibilitesini incelemek üzere arazi yüzeyine, sondaj ve diğer araştırma projelerine devlet yardımı vermeyi amaçlamaktadır.

Projenin işletmecisi olan Japan Oil, Gas and Metals National Corporation (JOGMEC) proje için başvuranları inceledi ve METI, sonuçlara göre 24 başarılı başvuru sahibi belirledi. Başvuranlar için çağrı süresi 18 Şubat – 15 Kasım 2019 arasındaydı. Başarılı başvuru sahipleri tarafından yapılan projelerin detayları verilen belgede (Japonca olarak) bulunabilir.

Program kapsamında JOGMEC, devlet yardımları, özsermaye finansmanı ve borç garantileri şeklinde finansal yardım sağlamaktadır.

Jeotermal potansiyel üzerine yapılan bir araştırmanın parçası olarak erken çalışmalara yönelik destekler gerekli fonların % 50-100’ü olabilir. Hisse senedi sermaye finansmanı jeotermal kalkınmanın keşif aşaması sırasında % 50’ye varan oranlarda olabilirken, JOGMEC’in en büyük hissedar olmasına izin verilmemektedir. Finansal kurumlar tarafından verilen kredilerin % 80’ine kadar sorumluluk garantisi verilebilir.

JOGMEC 2019 sonu itibariyle 26’sı yerel olmak züere 44 projeye bir proje sermaye yatırımı ve 5 projenin kredi teminatı ile desteklemesi yoluyla sübvansiyon  sağlamıştır.

Projeler Japonya’da bulunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy