Haberler

Japonya’da orta ve büyük ölçekli santraller sunan yeni jeotermal ortaklık

Exergy jeotermal santralinin havadan görünüşü (kaynak: GDI / Exergy)
Cannur Bozkurt 25 May 2020

Tica Group'un Jeotermal Kalkınma ve Yatırım A.Ş. ve TICA Thermal, Japon pazarı için EXERGY International Srl ile ("EXERGY") orta ve büyük ORC güç sistemi için bir distribütörlük anlaşması imzaladı.

Japonya merkezli Jeotermal Kalkınma ve Yatırım A.Ş. (Genel Müdürlük: Minato-ku, Tokyo, Başkan: Tomofumi Ono, ‘GDI’), Çin’in en büyük klima üreticilerinden olan ve TICA Thermal tarafından 25 Eylül 2019 tarihinde satın alınan ve ikili (binary) jeneratörlerin dünya lideri üreticisi olan ve ikili jeneratörler sunmaya başlayacak olan EXERGY International Srl’den (‘EXERGY’) orta ve büyük ORC güç sistemi üreticisi ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

İkili güç üretimi, kaynama noktası jeotermal akışkandan daha düşük olan bir akışkana aktarılan ısı ile (CFC ikamesi, silikon yağı, vb.) elektrik enerjisi üretilen bir sistemdir.

Distribütörlük anlaşmasının süreci

GDI, jeotermal enerji üretim projelerine yatırım, yerel topluluklarla işbirliği içinde jeotermal enerji üretim projelerinin oluşturulması, jeotermal enerji santrallerinin tasarımı ve işletilmesini içermektedir. Ayrıca ithalat ve yurtdışı jeneratörler ve çeşitli ekipman satışı da gerçekleştirmektedir.

Son zamanlarda, EXERGY’nin TICA Thermal tarafından satın alınması, ürün kapsamının genişlemesiyle sonuçlanmış ve TICA Thermal’in birim başına 1MW’den 28MW’ye orta ve büyük ORC güç sistemi sunmasına olanak sağlamıştır.

TICA Thermal ile imzalanana sözleşme ile, GDI’nın EXERGY tarafından geliştirilen ve üretilen ikili jeneratörler için Japonya’da yetkili bir distribütör olacağı anlaşılmaktadır.

Dağıtım Anlaşmasının imzalanması sonucu beklentiler

GDI tarafından şimdiye kadar ele alınan ikili jeneratörler ABD Electratherm (75kW, 120kW) ve Çin TICA (280kW) idi. Bununla birlikte, EXERGY (1MW-28MW) ilavesiyle, GDI küçük, orta ve büyük ölçeklerde tüm ikili güç üretimini gerçekleştirebilen tek Japon şirketi olacaktır. GDI, jeotermal ve kullanılmayan endüstriyel atık ısı enerjisi üretiminin daha da yaygınlaştırılmasını desteklemek ve sürdürülebilir bir toplumun gerçekleşmesine katkıda bulunmak için bu güçten yararlanacaktır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy