Haberler

Jeotermal 2020’nin ilk günlerinde Nikaragua’daki elektriğin % 25’ini sağlıyor

Cannur Bozkurt 17 Oca 2020

2020 yılının ilk günlerinde, jeotermal enerji ile üretilen elektrik Nikaragua'daki toplam elektrik arzının yaklaşık % 25'ini karşılıyor.

Nikaragua’dan bildirildiği üzere, ülke toplam elektrik karışımının bir bölümü olan yenilenebilir enerjide önemli bir artış olduğu belirtildi. 2020’nin bu ilk günlerinde, yenilenebilir enerji, toplam üretilen elektriğin yaklaşık % 81’ini temsil ediyor.

% 33,2 ile şeker kamışı bazlı biyoyakıt en fazla katkıda bulunan enerji olurken, bunu % 24,6 ile jeotermal enerji, % 22,5 rüzgar enerjisi, % 0,5 ile güneş ve % 0,26 ile hidro enerji takip etmektedir.

Nikraagua’daki enerji matrisinin çeşitliliği, hidroelektrik üretimindeki değişikliklerin ve iniş çıkışların, yani bir kaynaktan diğerine geçiş nasıl olursa olsun, başarılı bir şekilde üstesinden gelmeye yardımcı olmuştur. Yılın bu zamanında daha iyi rüzgarlar var, şeker hasadı artıyor ve volkanlar her zaman ulusal enerji matrisinin % 18 ila 24’ünden oluşan istikrarlı üretim seviyesini koruyor.

Nikaragua, yaşam alanlarında güneş enerjisini desteklemeye, hidroelektrik santrallerini sürdürmeye ve jeotermal sektöründeki iki yeni projeyi geliştirmek için çalışmalar yürütmeye devam ediyor.

Rüzgara gelince, göller ve volkanlar ülkesi olarak Nikraagua, 1.000 MW’dan fazla rüzgar enerjisi üretme potansiyeline sahip. Rüzgarlar eserken, özellikle rüzgar gibi yenilenebilir enerji üretiminde daha büyük bir artış görülmekte. Rivas isthmus’ta bulunan dört park Vestas (Danimarka) ve Gamesa (İspanya) gibi firmalardan teknoloji kullanıyor ve bunlar ulusal enerjinin % 26 ila 33’üne denk geliyor. İskandinav Kalkınma Fonu’nun desteğiyle, bu yıl yeni rüzgar projeleri için üzerinde çalışılacak birkaç fizibilite çalışması var.

Kaynak: ThinkGeoEnergy