Haberler

Jeotermal bölgesel ısı sistemleri için maliyeti düşürmek

Bölgesel ısıtma sisteminin kurulması (kaynak: TNO)
Merve Uytun 5 Nis 2021

Hollandalı TNO liderliğindeki bir konsorsiyum, bölgesel ısıtma için dağıtım sistemlerinin maliyetinin nasıl azaltılacağı konusunda araştırma yapıyor.

Hollandalı araştırma kuruluşu TNO, jeotermal bölgesel ısıtma dağıtım sistemlerinin maliyetini azaltmaya yardımcı olabilecek yeni teknoloji hakkında ilginç bir makale paylaştı.

Jeotermal bölgesel ısı sektörü, enerji değişimine katkıda bulunmak için büyük bir potansiyele sahiptir, ancak altyapı için büyük yatırımlar gerektirir. DRAGLOW projesinin amacı, sermaye yatırımlarının ve jeotermal bölge ısı sistemlerinin işletme maliyetinin üçte bir oranında azaltılmasıdır. TNO, tuzlu su taşıma sistemlerinin hidrolik direncini azaltmak için teknolojileri araştırmak üzere güçlerini birleştiren Avrupalı ​​ortaklardan oluşan bir konsorsiyumu koordine ediyor.

Boru hatlarında akış direncinin azaltılması; daha küçük boru çaplarının, daha küçük pompaların, jeotermal kuyunun ve diğer sistem bileşenlerinin kurulumuna izin verecektir. Bu, malzeme maliyetlerini ve kazı maliyetlerini azaltacaktır. DRAGLOW, sürdürülebilir, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji sistemlerinin yeniliklerinin geliştirilmesini teşvik eden bir Hollanda hükümeti sübvansiyon programı olan Hollanda MOOI İnovasyon programı kapsamında finanse edilmektedir.

DRAGLOW konsorsiyumu, TNO, ECW Energy, Roemex Ltd, Nouryon NV, TU-Delft, Enertrans BV, Well Engineering Partners, Wayland BV., Nijkamp Aanneming BV, Municipally of Rotterdam ve Municipally of Amsterdam’dan oluşmaktadır.

Buradaki bağlantıdan proje hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kaynak : ThinkGeoEnergy