Haberler

Jeotermal, çoklu faydaları ile akıllı sektörel entegrasyonun bir parçası olmalı!

'Akıllı' Jeotermal Enerji - rapordan ekran görüntüsü
Cannur Bozkurt 31 May 2020

EGEC, AB'nin planlanan Yeşil Anlaşması'nın bir parçası olarak akıllı sektörel entegrasyondaki jeotermal enerjinin birçok faydası hakkındaki konum belgesi, jeotermalin karışımının ayrılmaz bir parçası olabileceğini ve olması gerektiğini vurgulamaktadır.

Avrupa Komisyonu, başarılı bir Avrupa Yeşil Anlaşması için gerekli olan ‘Akıllı Sektör Entegrasyonu’ planını kabul etti.

Amaç, 2050’den önce sıfır karbon emisyonlu binaların ve enerji üretiminin elde edilmesini hızlandırmak için bir sektörün karbondan arındırılmasında teknolojik ve politika sinerjilerini en üst düzeye çıkarmak. Jeotermal enerji, bu plandaki ‘akıllı’ unsurunu sağlamaktadır.

Akıllı jeotermal enerji güvenilir miktarlarda yenilenebilir ısıtma, soğutma, baz yük elektriği ve lityum gibi elektro-hareketliliğin merkezi olan kazançlı hammaddeler sağlar. Kurulduktan sonra işletme maliyetleri çok düşüktür ve bu da onu akıllı sektörel entegrasyon için en uygun maliyetli çözümlerden biri haline getirir.

Baz yük yenilenebilir enerji ve jeotermal lityumun birleşimi, karbondan arındırma işlemini iklim için olduğu kadar karlı hale getiren yeni bir gelir akışı sağlayan tek azaltma çözümüdür. Bu nedenle, AB’nin politika mimarisinin bu potansiyeli daha iyi entegre edebilmesi için iyileştirilmesi gerekmektedir.

Bunun nasıl yapılacağı konusunda, geçen ay Avrupa Jeotermal Enerji Konseyi (EGEC) tarafından yayınlanan bir pozisyon belgesinde açıklanmıştır (belge buradan indirilebilir (pdf)).

AB’nin ısı, soğutma, elektrik ve mobilite sektörlerinin çeşitli jeotermal uygulamalar etrafında yeniden tasarlanması gerekmektedir. Jeotermal olgun bir teknolojidir. Diğer yenilenebilir enerji çözümleri gibi, en büyük maliyet ön yatırımlara odaklanmaktadır. Jeotermal elektrik ve ısı şebekelerinin maliyetinin yaklaşık % 30-50’si sondaj maliyetinden kaynaklanmaktadır. Politika yapıcılar için zorluk, bu maliyetleri dört önlemle azaltmaktır: petrol ve gaz çıkarma talebinin azaltılması, risk sigortasının toplanması, haritalama ısı ve lityum rezervuarları ve sondaj lisanslama sürecinin standartlaştırılması.

Makalede vurgulanan örnek olay incelemelerinde EGEC, akıllı jeotermal ısıtma, soğutma, elektrik ve lityumun etkili sektörel entegrasyonun merkezi olduğu örnekler sunmaktadır.

Kaynak: ThinkGeoEnergy