Haberler

Jeotermal enerji, dağlık Orta Asya topluluklarında geçimi artırabilir

Deniz seviyesinden 3480 metre yükseklikte bulunan Jelondi serasının domates ve salatalıkları (kaynak: Orta Asya Üniversitesi)
Cannur Bozkurt 27 Tem 2020

Tacikistan'daki Orta Asya Üniversitesi'nde Dağ Toplulukları Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ilginç bir vaka çalışması, jeotermal kaynakların uygun şekilde değerlendirilmesi durumunda tarımsal üretimi nasıl artırabileceğini ve dağlık Orta Asya topluluklarında önemli bir geçim kaynağı haline gelebileceğini göstermektedir.

Gıda ve beslenme güvensizliği, dağlık bölgelerde, özellikle Tacikistan’daki Gorno Badakhshan Özerk Oblastı’nda (GBAO), kısa üretim mevsimleri ile, 2.000 metrenin üzerindeki yüksekliklerde şiddetli iklim koşullarının yanı sıra tarım arazisinin sınırlı kullanılabilirliğinin bulunduğu bölgelerde önemli konular olarak ortaya çıkmaktadır. Bu zorlukları ele almak için, Polonya haber platformu WNP ve Orta Asya Üniversitesi aracılığıyla bildiriği üzere, Orta Asya Üniversitesi (UCA) Dağ Toplulukları Araştırma Enstitüsü (MSRI), araştırma kurumları ve kalkınma ortakları ile işbirliği içinde gıda sistemleri üzerine bir araştırma projesi başlattı.

UCA’nın Khorog’daki (Tacikistan) MSRI Araştırma Üyesi Aziz Ali, “Jeotermal enerji, GBAO’da gıda üretimi için önemli ve keşfedilmemiş bir kaynaktır,” dedi. “Tacikistan’da bol miktarda sıcak jeotermal su kaynakları olsa da, şu anda sadece çeşitli hastalıkların ve cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu enerjiyi mevsim dışı sebze üretimi için seraları ve kümes hayvanları yetiştiriciliği için alan ısıtmasında kullanma potansiyeli yok.”

MSRI, Khorog Devlet Üniversitesi ile ortak olarak, 2018 sonbaharında Tacikistan’ın Shughnan bölgesindeki Jelondi köyünde jeotermal kaynak enerjisini kullanan bir sera kurdu. Bu pilot proje, sıcak su ısı kaynağı kullanarak, yüksek irtifa seralarda sebze üretimini test etmeyi amaçladı. Finansman MSRI tarafından Kanada’daki Uluslararası Kalkınma Araştırmaları Merkezi’nin İnovasyona Giden Yol (P2i) Projesi aracılığıyla sağlandı.

Sonuçlar, sebzelerin jeotermal ısıtma kullanarak yüksek irtifada büyüyebileceğini gösterdi. Jelondi köyündeki 50 m2 serada, zorlu çevre koşullarına rağmen 4 ay boyunca yaklaşık 700 kg sebze üretildi. Araştırma bulguları, bunun aileler için taze ve besleyici bir gıda kaynağı sağlayabileceğini, ayrıca aileleri desteklemek için geliri de artırabildiğini ortaya koydu.

Bu projenin bir parçası olarak, Kasım 2019’da Jelondi köyünde, bir havuzdaki jeotermal ısıtmayı kullanarak ördek yetiştirmek için küçük bir tavuk çiftliği kuruldu. İlk sonuç, kuşlar 1.5 ay içinde önemli bir büyüme ve vücut ağırlığı elde ettikleri için cesaret vericiydi. Bulgular, bir yıllık ördek yavrusu satın almak ve beslemek için 2.130 Tacik somoni yatırımıyla, bir ailenin kümes hayvancılığından net gelirde 1.880 Tacik somoni kazanabileceğini ve her yıl artan büyüme gördüğünü ileri sürdü. Bu büyük bir miktar olarak kabul edilmekte ve kırsal geçim kaynaklarının iyileştirilmesine ve gıda güvenliğine katkıda bulunabilecek.

Kaynak: ThinkGeoEnergy