Haberler

Jeotermal enerji depolama kuyuları için QHeat

Espoo - Finlandiya (Kaynak: Flickr CC - Yazan: Alexander Savin)
Merve Uytun 27 Eyl 2022

Fin jeotermal enerji oyuncusu QHeat, borularda koaksiyel akış kullanan benzersiz bir jeotermal enerji toplama sistemi için patent başvurusunda bulundu.

Fin jeotermal enerji oyuncusu Quantitative Heat Oy (QHeat), orta derinlikteki termal kuyulardan jeotermal enerjiden yararlanmak için benzersiz teknolojileri için bir patent başvurusunda bulundu. Çalıştığı kanıtlanmış teknoloji ile QHeat’in amacı, onu mümkün olduğunca çok sayıda operatöre sunmak ve patent tabanlı lisanslar aracılığıyla gelir akışları oluşturmaktır.

“Şirketimizin yapabileceği en büyük iklim eylemi, tüm jeotermal enerji endüstrisinin gelişimini hızlandırmaktır. Bizim ilgi alanımız, patentlerimiz için lisansların yardımıyla teknolojiyi mümkün olduğunca çok sayıda operatöre sunmaktır”, QHeat’in CFO’su Hanna Sölli şirketin iş fikrini anlatıyor:

Yöntem, jeotermal ısı enerjisinin toprakta depolanmasını ve topraktan gelen ısı enerjisinin kullanılmasını içerir. Patent, kullanım amacına bağlı olarak koaksiyel akış yönünün değiştirilebildiği ve verimli ısıtma ve soğutma için ısı kuyusunun tüm derinliğinin kullanılabildiği bir yalıtımlı boru içermektedir. Söz konusu patente göre ısı dağıtım şebekesi şu anda Finnoo’da uygulanmaktadır.

Altı ülkede bir patent başvurusu yapıldı ve hali hazırda Kanada ve Rusya’da verildi. Finlandiya’da patenti onaylayan bir ara rapor alındı.

“Patentleme, ürün geliştirme ve araştırma için kullandığımız kaynakları koruyor ve önemli bir iş fırsatı sunuyor. Patentleme, bir gelir akışı yaratmanın yanı sıra, teknolojiyi hangi tür aktörlerin kullanabileceğini seçmenin bir aracıdır. Ortaklar, etik veya ekolojiye dayalı kriterler kullanılarak değerlendirilebilir. QHeat’in amacı bir sondaj şirketi olmak değil, ancak mümkün olduğu kadar çok operatörle işbirliği içinde jeotermal enerjide bir atılım gerçekleştirmek istiyoruz ”diyor Sölli.

Bu yılın başlarında, QHeat’in yeni ve daha verimli sondaj ekipmanı satın almak için Finlandiya İklim Fonu’ndan 3,3 milyon Euro’luk bir sermaye kredisi sağladığını bildirmiştik.

Kaynak: ThinkGeoEnergy